Επιβλητικός ο Άρης 5-0 τη Λαμία

Super League 1 8 Νοεμβρίου 2022, 22:13

Δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο Άρης που επικράτησε άνετα με 5-0 της Λαμίας στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης -εμβόλιμης- αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα από το εικοστό μόλις λεπτό λόγω της αποβολής του Μπεχαράνο λόγω διαμαρτυρίας, κάτι που έκανε την αποστολή του Άρη ακόμη πιο εύκολη.

Τα πέντε γκολ της αναμέτρησης:

17′ 1-0. Όμορφη σέντρα του Μαντσίνι, ο Φαμπιάνο πάτησε γερά και πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά.

33′ 2-0. Εντυπωσιακό σόλο του Ζερβινιό, ο οποίος πέρασε τον Κορνέζο και γύρισε με τον Πάλμα να σκοράρει μέσα από την περιοχή.

36′ 3-0. Ο Πίρμσαν έκανε την ατομική ενέργεια και πάσαρε στον Πάλμα που πλάσαρε εύστοχα.

58′ 4-0. Γρήγορη αντεπίθεση των παικτών του Άρη, ο Μαντσίνι πάσαρε στον Πάλμα, ο οποίος με εντυπωσιακό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δεξί πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Σαράνοφ.

90+1′ 5-0. Στις καθυστερήσεις ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος του Άρη όταν ο Μανού Γκαρθία πέρασε την κάθερτη πάσα και ο Γκρέι πέρασε τον Κορνέζο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το δοκάρι στο 42ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι ο Ετέμπο πήρε κεφαλιά προς τα πίσω στην προσπάθειά του να απομακρύνει στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Δοκάρι είχε και ο Άρης στο 48ο λεπτό σε κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κων/νος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Δημ. Μαυρουδής (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
VAR: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
AVAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Εμπακατά, Ετέμπο (85′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (65′ Ντιόπ), Μανού Γκαρθία, Μαντσίνι (65′ Γκρέι), Πάλμα (85′ Νταμπό), Ζερβινιό (65′ Καμάτσο).

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Ατζέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Σλίβκα (74′ Καραμάνος), Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι (46′ Νούνιες), Ασκόφσκι (46′ Τζανδάρης), Γιακουμάκης, Τσιλούλης.