Επιβλητική πρόκριση για τον ΠΑΣ Γιάννινα – Επιστροφή Περιστερίδη

Κύπελλο Ελλάδος | 10 Ιανουαρίου 2018, 20:05

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λιβαδειά και με εμφατικό τρόπο (4-0) πήρε την πρόκριση για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη “ισοφάρισε” το σκορ του πρώτου αγώνα στο 30′, όταν ο Τζημόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από κόρνερ του Βιδάλ. Στο 37′ ο Κόντε “σημάδεψε” το δοκάρι με εκτέλεση φάουλ και ο Μπετρά αστόχησε εξ επαφής αλλά ένα λεπτό μετά ο Ισπανός επιθετικός “βρήκε” δίχτυα με πλασέ από σέντρα του Αποστολόπουλου.

Στο 79′ ο Κόντε πέτυχε το 3-0 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γαρουφαλιάς από γύρισμα του Μανθάτη διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΔΗΣ 11 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ!

Peristeridis

Ο Κώστας Περιστερίδης επέστρεψε έπειτα από 11 μήνες κάτω από την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα και διατήρησε απαραβίαστη την εστία της ομάδας του. Τελευταίο ματς του Χανιώτη τερμάτοφυλακα πριν τον σοβαρό του τραυματισμό ήταν αυτό του Κυπέλλου με τον Πλατανιά την 1η Φεβρουαρίου 2017.

Διαιτητής: Μάνταλος (Κάβαλας)
Βοηθοί: Χούσκογλου (Θράκης)- Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Κόντε, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Βιδάλ (79′ Μανθάτης), Γαρουφαλιάς, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Γιάκος (85′ Χαλκιαδάκης), Μπετρά (75′ Σολτάνι).

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τριποτσέρης, Ντιόγκο (69′ Ζαραδούκας), Λεονάρντο (46′ Ιωαννίδης), Καλτσάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83′ Καθάριος), Αντιλέχου, Μπελγκαζουανί, Φαβάρο, Γιακουμάκης.