Επιβεβαιώνεται ότι… δεν σκοράρει – Ηττα από τον ΟΦΗ (1-0)

Χανιά | 1 Οκτωβρίου 2016, 20:09

Σε μία από τις σημαντικότερες του πρόβες εν όψει της έναρξης της Φούτμπολ Λιγκ, ο Α.Ο. Χανιά δεν κατάφερε να σκοράρει στο Γεντί Κουλέ χάνοντας με σκορ 1-0 από τον ΟΦΗ. Το γκολ για τους νικητές, σε ένα φιλικό που δεν έλειψαν οι εντάσεις, σημειώθηκε στο 36’ από τον Βουό.

/Bella Pizza

Ετσι, το “πρόβλημα” που ουσιαστικά έχει παρατηρηθεί για τον ΑΟΧ σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν και που δεν είναι άλλο από τη μεγάλη δυσκολία στο να σκοράρει, επιβεβαιώνεται εκ νέου, καθώς για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι (ΙΝΚΑ, δύο με Κισσαμικό και ΟΦΗ) μένει στο “μηδέν”. Από την άλλη δύσκολα όπως αποδεικνύεται “τρώει” γκολ, αλλά όποτε αυτό συμβαίνει δυστυχώς για τον ΑΟΧ του “στοιχίζει”.

Goal OFH

Επιθετικά, ο ΑΟΧ είχε τρεις καλές στιγμές στον αγώνα, στο 7’ σε ένα τετ α τετ του Λύρα με τον Δάφκο, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να αποκρούει, στο 30’ με το σουτ από τον Φουρλάνο, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να “μαζεύει” εύκολα και στο 76’, με τον Σιάννη να πλασάρει άουτ από την ασταθή απόκρουση του Δάφκου. Από την άλλη, ο ΟΦΗ, που είχε περισσότερες ευκαιρίες στον αγώνα, σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 36ο λεπτό, μετά την σέντρα ενός πρώην ποδοσφαιριστή του, του Βαλλιάνου, με τον Βουό  να σκοράρει με γυριστή κεφαλιά.

Entasi

Λίγο αργότερα, στο 42ο λεπτό τα πνεύματα “άναψαν” μετά από ένα σκληρό φάουλ του Ηρακλή στον Ράντι. Απειλήθηκε σύρραξη, αλλά λίγο μετά η κατάσταση ηρέμησε για να συνεχιστεί το παιχνίδι και να λήξει το ημίχρονο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Η πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Μίκιτς, την τελευταία στιγμή προλαβαίνουν τον Βουό οι αμυντικοί του ΑΟΧ.

5′ Σέντρα του Ράντι, δεν πρόλαβε ο Κοιλιάρας να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη σπρώξει στα δίχτυα.

7′ Απειλεί ο ΑΟΧ στην κόντρα επίθεση με το Λύρα, να βγαίνει στο τετ-α-τετ με τον Δάφκο, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να αποκρούει

16′ Κόρνερ του Μασάδο, κεφαλιά του Βουό από κοντά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30′ Σουτ του Φουρλάνου έξω από την περιοχή, ο Δάφκος μπλοκάρει.

36′ (1-0): Ωραία σέντρα του Βαλλιάνου, ο Βουό με γυριστή κεφαλιά, ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ.

42′ Το παιχνίδι διακόπτεται μετά από σκληρό φάουλ του Ηρακλή στον Ράντι. Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ μπαίνει στο γήπεδο και απειλείται σύρραξη. Αρχίζει να δείχνει κίτρινες κάρτες ο διαιτητής Μουρτζάκης για να επιβάλλει την τάξη, ενώ καλεί τους προπονητές των ομάδων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

51′ Ωραία αντεπίθεση του ΟΦΗ με τον Κοιλιάρα να βγάζει στον Ράντι ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Αθανασίου πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του ΑΟΧ.

57′ Ο ΟΦΗ απειλεί με τον Ράντι να σουτάρει από καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.

60′ Σωτήρια επέμβαση του Αθανασίου σε απευθείας φάουλ του Χαντί (η μπάλα κόντραρε σε ένα σώμα και άλλαξε πορεία).

62′ Αντεπίθεση του ΟΦΗ με τον Ράντι να βγάζει για τον Βουό και αυτός να πλασάρει από τη μικρή περιοχή λίγο άουτ.

76′ Καλή στιγμή για τον Α.Ο. Χανιά. Ο Σιάννης πλασάρει άουτ από ασταθή απόκρουση του Δάφκου.

85′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Κομεσίδη, κεφαλιά του Μάνου στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο άουτ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκου, Κώτσιος, Όστοϊτς (86′ Βρεττός), Μίκιτς (68′ Κομεσίδης), Βαλλιάνος, Κοιλιάρας (71′ Μπουρσέλης), Βουό (71′ Όγκμποε), Αντουκόρ (86′ Χύσι),  Ράντι (71′ Μάνος),  Μασάδο (71′ Κιάσσος), Χαντί (71′ Ροβίθης)

Α.Ο. Χανιά (Αντώνης Δρακόπουλος): Αθανασίου, Ζέρης (76′ Βαρούχας), Φουρλάνος (71′ Νικολόπουλος), Γκεμίσης (87′ Καρβούνης), Σταματής (57′ Σιάνης), Λύρας (64′ Δαμιανάκης), Τσουκάνης, Θεολόγου, Ρούνιτς, Μάνιας (83′ Ντούμος), Ηρακλής