Επιτέλους νίκη, 2-1 στη Λαμία

ΟΦΗ | 20 Σεπτεμβρίου 2020, 20:34

Την παρθενική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΟΦΗ επικρατώντας εκτός έδρας της Λαμίας με 2-1.

Είχε να γευθεί τη χαρά της νίκης από την 1η Μαρτίου. Τότε είχε επικρατήσει της Λαμίας στο Ηράκλειο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος. Έκτοτε ο ΟΦΗ παρέμενε χωρίς νίκη σε επίσημο ματς. Μέχρι που… αντιμετώπισε ξανά τη Λαμία, αυτή τη φορά εκτός έδρας κι έσπασε την “κακοδαιμονία”!

Η Κρητική ομάδα επικράτησε στο ΔΑΚ Λαμίας με 2-1 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με αρκετό άγχος στο φινάλε. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 2-0 αλλά το ματς δεν είχε κριθεί. Στο 89′ η Λαμία κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτελέστηκε (λόγω VAR) έξι λεπτά αργότερα μειώνοντας σε 2-1 χωρίς να μπορέσει να πετύχει κάτι περισσότερο στα λεπτά που ακολούθησαν.

Άξιο αναφοράς το ότι η αναμέτρηση καθυστέρησε να ξεκινήσει καθώς οι γραμμές στη μικρή περιοχή του ενός τέρματος ήταν λάθος! Έτσι βγήκαν οι… κουβάδες με τη μπογιά για να διορθωθεί η απόσταση και να ξεκινήσει το παιχνίδι, κάτι που έγινε με πεντάλεπτη καθυστέρηση.

Η εικόνα της αναμέτρησης στο ΔΑΚ Λαμίας:

19′ Ενέργεια του Ρόμανιτς από αριστερά, ο Σωτηρίου μπλόκαρε τη μπάλα και τελείωσε τη φάση.

21′ Από δεξιά ο Καραμάνος, προσπάθησε να απειλήσει με το αριστερό, όμως ο Σωτηρίου μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

21′ Σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, προσπάθεια του Ρόμανιτς να προλάβει τη μπάλα με προβολή, αλλά αυτή πέρασε άουτ.

28′ Σουτ ο Σακόρ εκτός περιοχής ήταν άστοχο, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

30′ Έβγαλε την αντεπίθεση ο ΟΦΗ, όμως την ύστατη στιγμή πρόλαβε κι έκοψε ο Αντέτζο.

35′ ΓΚΟΛ 0-1. Η Κρητική ομάδα προηγήθηκε με αυτογκόλ. Γύρισμα των φιλοξενούμενων από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα, ο Βύντρα την κάλυψε αφήνοντάς την για τον Επασί, αλλά βρήκε στο πόδι του και κατέληξε στα δίχτυα.

50′ Ο Ρόμανιτς πίεσε τον Σωτηρίου, έκλεψε τη μπάλα, την γύρισε στον Χατζηστραβό, ο οποίος όμως “έχασε” το κοντρόλ απέναντι σε τον Μπεχαράνο δίπλα του προ κενής εστίας.

55′ Ο Ρόμανιτς έκανε την κούρσα, πάσαρε στον Βιγιάλμπα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε κακό και άστοχο τελείωμα.

72′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Κοροβέσης σέντραρε και ο Σαρδινέρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Επασί.

80′ Κεφαλιά του Αντέτζο, άστοχη.

88′ Ο Μπιανκόνι έκανε πέφτοντας το γυριστό σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

89′ Πέναλτι για τη Λαμία σε τάκλιν του Σελίμοβιτς στον Ρόμανιτς. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύθηκε το VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

95′ ΓΚΟΛ 1-2. Εύστοχη η εκτέλεση του Ρόμανιτς με τη Λαμία να μειώνει στις καθυστερήσεις.

96′ Σουτ του Νέιρα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

98′ Κεφαλιά του Κωστίκα, η μπάλα πέρασε άουτ.

101′ Σουτ του Μπεχαράνο με το αριστερό εντός περιοχής, άστοχο.

Κίτρινες: Σκόνδρας (53′), Νέιρα (71′), Σελίμοβιτς (95′).

Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής) – Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Τζήλος (Λάρισας)
AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Εμπασί, Σκόνδρας (66′ Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Νιάσε (76′ Γκούγκα), Μπεχεράνο, Βιγιάλμπα (64′ Μπιανκόνι), Καραμάνος (46′ Χατζηστράβος), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής (62′ Σολίς), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (97′ Βούρος), Σακόρ (62′ Μεγιάδο), Στάικος (62′ Σαρδινέρο), Γκαργκαλατζίδης (77′ Γρίβας).