Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για Ίκαρο

Ιωνία 2000 Ικαρος Μουρνιών | 22 Ιανουαρίου 2023, 17:56

Ο Ίκαρος Μουρνιών αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 9ο λεπτό, κατάφερε να επικρατήσει στις Μουρνιές με 4-3 επί της Ιωνίας 2000.

Πολύ όμορφο παιχνίδι ολοκληρώθηκε στις Μουρνιές μεταξύ Ικάρου και Ιωνίας, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν 7 συνολικά τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Χαϊντούτη να σουτάρει από κοντινή απόσταση και τον Χριστουλάκη να αναγκάζεται σε εκπληκτική απόκρουση. Η Ιωνία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 9′ με τον Καλαμαρίδη να βρίσκεται στην πορεία της σέντρας του Βασιλομιχελάκη και να ανοίγει το σκορ με προβολή. Ο Ίκαρος ισοφάρισε σε 1-1 στο 32ο λεπτό με τον Λιάσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δυνατό σουτ, το οποίο ήταν το σκορ μέχρι και την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ίκαρος πέτυχε αρχικά την ανατροπή στο 49′ με τον Καστρινάκη, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Μπάτζιο στο 76′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ, ύστερα από πάσα-στρώσιμο σε φάουλ που εκτέλεσε ο Βασιλομιχελάκης. Μάλιστα η Ιωνία έφτασε κοντά σε νέα ανατροπή του σκορ, με τον Βασιλομιχελάκη να σουτάρει και τον Νιαουνάκη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Τελικά ο Ίκαρος έφτασε σε τρίτο τέρμα στο 82′, όταν ο Χριστόπουλος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα από την μικρή περιοχή και ενώ ο Χριστουλάκης είχε πραγματοποιήσει δύο εξαιρετικές αποκρούσεις. Το 2-4 έκανε στο 84′ ο Νιολάκης, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Δάσκαλου και με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτυών της Ιωνίας. Το τελικό 3-4 σημειώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπάτζιο, πετυχαίνοντας το 2ο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Μπραουδάκη

Ιωνία 2000 (Νότης Ματηγάκης): Χριστουλάκης, Μερτζανίδης, Καλαμαρίδης, Μπάτζιο, Νταμαδάκης (81′ Κωνσταντόπουλος), Δάσκαλος, Περαθωράκης, Γεωργιακάκης (81′ Χατζηδάκης – Ψιστάκης), Μωραϊτάκης, Βασιλομιχελάκης, Κοτζαμιχάλης.

Ίκαρος Μ. (Γιάννης Μαρκάκης): Νιαουνάκης, Μαρκαντωνάκης, Κουργιαντάκης, Λιάσκας (67′ Κελέσης), Νιολάκης, Λαφαζάνης, Καστρινάκης, Χαϊντούτης (86′ Αρτσιδάκης), Χριστόπουλος (86′ Ζυμβραγουδάκης), Μπομπολάκης, Κοκολαντωνάκης (46′ Κρασάκης).