Επιστροφή στις νίκες

Χανιά | 16 Μαΐου 2016, 18:11

Με δυο γκολ στο τελευταίο τέταρτο ο Κισσαμικός έκαμψε την αντίσταση της Παναχαϊκής και επέστρεψε στις νίκες. Σαπαλίδης, Ποκόνγκ και Μάντζης οι σκόρερ της Χανιώτικης ομάδας που σχεδόν "κλείδωσε" την έκτη θέση.

Άμεση ήταν η επιστροφή του Κισσαμικού στις επιτυχίες. Η ομάδα του Μπαξεβάνου νίκησε με 3-1 την ουραγό Παναχαϊκή στο Μάλεμε για την 32η αγωνιστική της Β’ εθνικής και έτσι γύρισε στα τρίποντα μετά την ήττα από την Καλλιθέα. Ο Κισσαμικός έφτασε έτσι τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 51 βαθμούς, οι οποίοι τον διατηρούν στις υψηλές θέσεις του πίνακα. Παράλληλα και σε συνδυασμό με την ήττα της Καλλιθέας από τον Αγροτικό Αστέρα σχεδόν “κλείδωσε” την καθόλα κολακευτική (για πρώτη εμφάνιση) έκτη θέση.

Παράλληλα με την νίκη του αυτή ο Κισσαμικός κράτησε καθηλωμένη την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση, βοηθώντας τον συμπολίτη ΑΟ Χανιά στο έργο της παραμονής του.

Ο Κισσαμικός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Σαπαλίδης με το δεύτερο φετινό του γκολ άνοιξε το σκορ και χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να απαντήσουν πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 39’ με δράστη τον Σαμπατάκο (1-1).

Στην επανάληψη ο Κισσαμικός ενέτεινε τις προσπάθειές του να ξαναπάρει προβάδισμα και τελικά το πέτυχε με πολύ κόπο στο 75′, με τον Μούσα Ποκόνγκ. Ο Καμερουνέζος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που χάρισε και την τελευταία νίκη του Κισσαμικού στο πρωτάθλημα πριν το σημερινό ματς, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση με τον Αγροτικό Αστέρα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βασίλης Μάντζης στο 88’. Με αυτό το γκολ ο 24χρονος επιθετικός έφτασε τα 8 στο φετινό πρωτάθλημα και είναι ο πρώτος σκόρερ του Κισσαμικού (5 έχει ο Βαττής).

Οι φάσεις του αγώνα

10’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάνιας η μπάλα φτάνει στον Σαπαλίδη, που με σουτ ανοίγει το σκορ (1-0).

12’ Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Μητρόπουλο από τον Τζημογιάννη.

39’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Πινδώνη ο Σαμπατάκος με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.

66’ Σέντρα του Τσοντάκη κεφαλιά του Σαπαλίδη η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.

70’ Σέντρα του Μάντζη πλασέ του Ποκόνγκ απέκρουσε ο Στρέζος.

72’ Σέντρα του Λώττα κεφαλιά του Μάντζη και νέα σπουδαία επέμβαση από τον Στρέζο.

75’ ΓΚΟΛ: Ωραία προσπάθεια του Μάντζη και πάσα στον Ποκόνγκ που με πλασέ από κοντά κάνει το 2-1.

88’ ΓΚΟΛ: Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Μάντζη και πλασέ από δύσκολη γωνία για το 3-1.

89’ Εκτέλεση φάουλ του Λώττα η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι.

90’ Μακρινό σουτ του Πινδώνη άουτ.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών). Βοηθοί: Τρουλλινός (Ηρακλείου), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: 81’ Σαμπατάκος

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Γιαγκιόζης, Τσουβαλτσίδης, Τσοντάκης, Παντελάκης, Τζημογιάννης, Σμίλτος, Ενγκουέμ, Μάνιας (67’ Λώττας), Βλάχος, Ποκόνγκ, Σαπαλίδης (67’ Μάντζης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Γ. Λαμπρόπουλος, Χούσα, Ασίγκμπα, Χαρτσιάς, Πινδώνης, Τρίγκας (28’ Βορύλλας), Μουκίδης, Σαμπατάκος, Ρουμπάτος, Μητρόπουλος.