“Επικό” 3-3 στη Ριζούπολη, από 3-0 επέστρεψε ο Βόλος

Super League 1 30 Νοεμβρίου 2020, 22:10

Με ένα "πλούσιο" και "χορταστικό" παιχνίδι έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής, που βρήκε τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Βόλο ισόπαλους με 3-3 στη Ριζούπολη, παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0!

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κινδύνεψε ακόμη και με ήττα στο φινάλε από έναν Βόλο που έκανε (αλλά δεν την ολοκλήρωσε) επική ανατροπή παραμένοντας αήττητος εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ύστερα από εξέταση στο VAR, καθώς αρχικά είχε καταλογιστεί οφσάιντ. Ο Χουχούμης μπήκε από αριστερά κι έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον Τσιλούλη, ο οποίος στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Απόλλωνας σκόραρε δύο ακόμη τέρματα σε ένα επτάλεπτο. Στο 48′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, οι παίκτες του Βόλου απομάκρυναν επί της γραμμής και στο ριμπάουντ ο Ντομίνγκες με σουτ έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του (2-0).

Στο 54′ ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Μπεντινέλι εντός περιοχής, με τον Βραζιλιάνο να εκτελεί το πέναλτι, τον Γκαραβέλη να αποκρούει, αλλά στην επαναφορά ο Μπεντινέλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 (55′). Από εκείνο το σημείο και μετά “μίλησαν” οι φιλοξενούμενοι.

Στο 60ο λεπτό ο Φεράρι σέντραρε από αριστερά και ο Δουβίκας με κεφαλιά μείωσε (3-1), ενώ από… αέρος ήταν και το δεύτερο τέρμα του Βόλου. Στο 79′ ο Νίνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ουάρντα πήρε την πρώτη κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μπαρτόλο μείωσε ακόμη περισσότερο (3-2).

Το τελικό 3-3 και η “επική” επιστροφή του Βόλου συνετελέσθη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ροντρίγκο Κολόμπο που είχε προωθηθεί στην επίθεση να ισοφαρίζει!

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης
Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος – Αντώνιος Αναστασάκης
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βερχούλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (76΄ Τσαμπούρης), Φατιόν, Κολ (76΄ Μαρκ Φερνάντεθ), Τσιλούλης (58΄ Σλίβκα), Μπεντινέλι (84΄ Μουνιέ), Ιωαννίδης.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Δημόπουλος, Κολόμπο, Μήτογλου (50΄ Νίνης), Κιάκος (51΄ Γέντρισεκ), Ριένστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες (70΄ Μπαρτόλο), Περέα, Δουβίκας.

Γιώργος Παράσχος (προπονητής Απόλλωνα Σμύρνης): «Αυτοκτονήσαμε, ελέγχαμε το παιχνίδι έπαιξε και ρόλο η κόπωση. Οπισθοχωρήσαμε και είμαστε αδικαιολόγητοι όλοι και πάνω από όλους εγώ. Χάσαμε την σοβαρότητα μας, αλλά έχω ένα παράπονο από τον διαιτητή και θέλω να το πω, στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήραμε ούτε ένα φάουλ.»

Άνχελ Λόπεθ (προπονητής Βόλου): «Πίστευα στην ανατροπή. Όλοι γνωρίζουν τη φιλοσοφία μου στα αποδυτήρια, το ίδιο είχα πει και στο ματς με τον ΟΦΗ την προηγούμενη εβδομάδα και απόψε το πίστεψα μέχρι το τέλος. Αν έχουμε κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος, αυτό είναι το πνεύμα μας. Ήταν ξεκάθαρο πέναλτι και όλες αυτές οι φάσεις είναι πέναλτι όταν εξετάζονται στο VAR. Καταλαβαίνω ότι έχουμε εις βάρος μας 9 πέναλτι. Δεν σέβονται το Βόλο. Είμαστε ταπεινή ομάδα, αλλά δεν είμαστε χαζή ομάδα. Σε κάθε παιχνίδι γίνεται το ίδιο. Παρακαλώ σεβασμό.»