Επική ανατροπή και “απόδραση” από τη Νίκαια για ΑΟΚ

Μπάσκετ 25 Οκτ 2020, 18:48

Ο ΑΟΚ Χανιά σε ακόμα ένα ματς-θρίλερ με ψυχωμένη εμφάνιση και επική ανατροπή στο τέλος κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη στην έδρα του Αρη Νίκαιας με 88-87, για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Το νεανικό σύνολο του Ανδρέα Κεσαπίδη αρέσκεται σε παιχνίδια-θρίλερ στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, αφού μετά από τα Μέγαρα (με Μεγαρίδα) και τον Κλαδισό (με ΟΦΗ) σειρά είχε το ματς 2ο ΔΑΚΑΝ “Ν. Καραμπίνης”

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο πρόσφεραν χορταστικό θέαμα και υψηλό σκορ, δείχνοντας από το ξεκίνημα τις προθέσεις τους με το 33-23 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει στο 51-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες “έσφιξαν” και ειδικότερα ο ΑΟΚ περιόρισε αρκετά τον αντίπαλό του “ροκανίζοντας” τη διαφορά. Το 59-49 στο 25’ έγινε τέσσερα λεπτά μετά 64-60, για να έρθει η ισοφάριση με τη λήξη της τρίτης περιόδου (64-64).

Η αντεπίθεση της χανιώτικης ομάδας είχε σημάνει για τα καλά και στο 32’ ήρθε και η προσπέραση στο σκορ (69-70), για να γίνει το παιχνίδι δραματικό στα τελευταία λεπτά. Ο Αρης προηγήθηκε στο 35’ με 76-74 και στο 37’ έφτασε το σκορ στο 82-74 δείχνοντας κοντά στη νίκη.

Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη όμως δεν… παράτησαν το παιχνίδι και έκαναν επική ανατροπή για μία ψυχωμένη νίκη. Ο ΑΟΚ με επιμέρους σκορ 14-2 έφτασε στο 88-84 8’’ πριν από το φινάλε, για να μειώσουν απλά οι γηπεδούχοι για το τελικό σκορ (87-88).

Πρώτος σκόρερ του ΑΟΚ ο Μανάκας με 23 πόντους, ενώ “διψήφιοι” ήταν και οι Χουχούμης (15), Γοργόνης (14), Σανδραμάνης (13) και Ψαράς (11).

Εκπληκτική εμφάνιση για τους γηπεδούχους έκανε ο Φρουσκλιάς που σταμάτησε στους 33 πόντους.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Χουγιάζος-Αγγελής

Τα δεκάλεπτα: 33-23, 51-42, 64-64, 87-88

Αρης Νικαίας (Γιάννης Καράμπελας): Τζώρτζης, Παπάδης, Καρυστινός 13 (4), Πρίτσος 16 (3), Κόλλιας 12, Φρουσκλιάς 33 (4), Πεταλάς 4, Καραβανάς 3 (1), Κρητικός 4, Κάππης, Γαλίτης.

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 15 (2), Γοργόνης 14, Ζανιδάκης, Ψαράς 11 (2), Κιγμέτολου 9 (1), Σανδραμάνης 13 (1), Παναρετάκης 3 (1), Μανάκας 23.