“Επική” ανατροπή για Αλμυρό στην πρεμιέρα

Γ' Εθνική 13 Νοεμβρίου 2022, 17:19

Ο Αλμυρός σκοράροντας στο 86ο και στο 90ό λεπτό "γύρισε" το ματς και πανηγύρισε στο Γάζι -κόντρα στον Άρη Πετρούπολης- τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Η ομάδα της Πετρούπολης προηγήθηκε στο 47ο λεπτό, αλλά λίγα λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες και ο Αλμυρός πίεσε. Τελικά όχι μόνο βρήκε την ισοφάριση, αλλά και το γκολ της νίκης στο 90ό λεπτό.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι αλλά η εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη στο 11ο λεπτό ήταν άστοχη. Η ομάδα της Πετρούπολης “άγγιξε” το γκολ στο 15′ αλλά ο Γάγγος “σημάδεψε” το δοκάρι στη σπουδαιότερη στιγμή του πρώτου μέρους.

Τρία λεπτά αργότερα ο Άρης απείλησε εκ νέου, με τον Χανιωτάκη να λέει “όχι” στον Γκούφα. Ο Χανιωτάκης ήταν καθοριστικός και στο 23′ όταν δεν επέτρεψε στον Αντωνακόπουλο να χριστεί σκόρερ. Η πρώτη “μεγάλη” στιγμή του Αλμυρού στο παιχνίδι δημιουργήθηκε (και χάθηκε) στο 40ο λεπτό με τον Μπουρσέλη.

Ο Άρης Πετρόπουλης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 47ο λεπτό ο Αντωνακόπουλος επιχείρησε σουτ, στο οποίο δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Χανιωτάκης βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του και τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ (0-1).

Λίγα λεπτά αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Στο 54ο λεπτό το σκληρό μαρκάρισμα του Γεραγωτέλη στον Λεόν τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 62 λεπτό έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη ο Γκέτσι και Μπουρσέλης δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στο 71ο λεπτό η κεφαλιά του Λεόν ήταν άστοχη.

Στο 77ο λεπτό το σουτ του Αργυρίου ήταν (επίσης) άστοχο, όπως και η εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη τέσσερα λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Γαζίου βρήκε το γκολ της ισοφάρισης (1-1) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (86′) με (νέα) εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη.

Ο Αλμυρός πέτυχε το νικητήριο γκολ και την ολική ανατροπή (2-1) στο 90ό λεπτό με τον Μάγκα, ενώ στη συνέχει αποβλήθηκε ο Τσερκώνης αφήνοντας τον Άρης Πετρούπολης στα λεπτά των καθυστερήσεων με εννέα παίκτες. Εν τέλει δεν άλλαξε κάτι και ο Αλμυρός κάνει ποδαρικό με νίκη στο πρωτάθλημα με “επική” ανατροπή”.

Διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)
Βοηθοί: Κοκοτάκης, Σιγανός (Λασιθίου)
Παρατηρητής: Χριστοδουλάκης (Ρεθύμνου)

Αλμυρός (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Χανιωτάκης, Αγαπάκης (73′ Χαϊντίνι), Μάγκας, Νικολάου, I. Κοιλιάρας (55′ Ενγκουέμ), Παγώνης (55′ Πατινιώτης), Λέον, Φραγκουλάκης, Γιούκαρης (82′ Ντιονύσιο), Γκέτσι, Μπουρσέλης.

Άρης Πετρούπολης (Γιάννης Σιλεβίστας): Ρούμπης, Μανδαμαδιώτης, Τσερκώνης, Λεβέντης, Τσάτσαρης, Γεραγωτέλλης, Μπιμάι, Γάγγος, Γκούφας (82′ Κορώνης), Αργυρίου, Αντωνακόπουλος (66′ Μενάι).