Επίδειξη δύναμης απέναντι στο Λαύριο

Μπάσκετ 10 Απριλίου 2021, 22:03

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με το πρωτοπόρο Λαύριο ο Παναθηναϊκός, που έφτασε σε εντυπωσιακή επικράτηση με 105-69 στο ΟΑΚΑ, για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Το ματς είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων, ωστόσο κάτι τέτοιο δε φάνηκε μέσα στο γήπεδο. Οι “πράσινοι” δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τον αντίπαλό τους να ελπίζει ότι θα πάρει κάτι απ’ το ματς.

Μάλιστα είχαν φροντίσει μόλις από το πρώτο ημίχρονο να το τελειώσουν, φτάνοντας στο εντυπωσιακό 55-36, με τον Μήτογλου να είναι εξαιρετικός με 7/7 δίποντα.

Το ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία στο δεύτερο ημίχρονο με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο σε αρκετούς παίκτες όσο το ματς κυλούσε προς το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-2 και μείωσε τη διαφορά από το Λαύριο (15-5) στην κορυφή στον πόντο, έχοντας όμως και δύο αγώνες λιγότερους.

Ο Μήτογλου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 15 είχε ο Παπαγιάννης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Ντέιβις με 17 και ο Κόζι με 15.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69.

Παναθηναϊκός (Οντέντ Κάτας): Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (6 ασίστ), Παπαπέτρου 15 (3/3 τρίποντα), Γουάιτ 9 (1), Σαντ Ρος 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μακ 6 (6 ασίστ), Όγκαστ 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Δίπλαρος 9 (3/4 τρίποντα), Μήτογλου 16 (8/10 δίποντα, 0/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 11 (1).

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 9 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Μουράτος (0/3 σουτ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ντιαλό 12 (3/5 δίποντα, 6/10 βολές, 5 ασίστ), Ντέιβις 17 (8/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 15 (2), Σάβατζ, Παπανδρέου 2, Περσίδης 2, Ερμείδης, Ανοσίκε 9 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Βουλγαρόπουλος (5 ριμπάουντ).