Επίδειξη ανωτερότητας Ολυμπιακού στη Λεωφόρο…

Super League 1 16 Μαΐου 2021, 21:42

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έναντι του "αιωνίου" του αντιπάλου επιβεβαιώθηκε στο κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εντυπωσιακοί, κερδίζοντας με 4-1 τον Παναθηναϊκό.

Εκ διαμέτρου έτσι αντίθετα τα συναισθήματα στα δύο στρατόπεδα με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει τη χρονιά με μια σημαντική νίκη γοήτρου απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ οι “πράσινοι” θα πρέπει σίγουρα να βελτιωθούν σημαντικά τη νέα σεζόν για να διεκδικήσουν πολλά περισσότερα πράγματα…

Το παιχνίδι κρίθηκε από πολύ νωρίς, καθώς μέχρι το 12ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ του Μασούρα στο 7’ και στο 12’.

Ο Παναθηναϊκός αμέσως μετά (14’) κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ιωαννίδη από τον Σα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε την εκτέλεση του Βιγιαφάνες, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός είχε στο 18’ ακόμα μία ευκαιρία για να μειώσει με τον Ιωαννίδη να σημαδεύει το δοκάρι, με τον Ολυμπιακό να “τιμωρεί” το “τριφύλλι” στο 38’, οπότε και ο Ελ Αραμπί σκόραρε το 0-3.

Η επιθετικότητα για τις δύο ομάδες συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο 53’ σε 1-3 μετά από ένα εξαιρετικό γκολ του Μαουρίσιο, ενώ το τελικό σκορ στη Λεωφόρο προέκυψε από την κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 72’.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Βιγιαφάνες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Εκμπεργκ (Σουηδία)
Βοηθοί: Κούλουμ (Σουηδία) – Χάλμπεργκ (Σουηδία)
4ος διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
VAR: Γκιλ (Πολωνία)
ΑVAR: Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Σα (16’), Σάντσες (30’), Ρέαμπτσιουκ (41’), Μολό (50’), Βιγιαφάνιες (59’, 90+1’), Καλογερόπουλος (80’), Μπουχαλάκης (83’)

Κόκκινη κάρτα: Βιγιαφάνιες (90+1’)

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Xριστογεώργος, Μολό, Σάντσες, Καραγιάννης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (67′ Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78′ Τζαβίδας), Ιωαννίδης (78′ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Μπουζούκης (62′ Καρλίτος), Μακέντα (67′ Ενγκμπακοτό)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Καλογερόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (46′ Λαλά), Καμαρά (70′ Τιάγκο Σίλβα), Εμβιλά (78′ Μπρούμα), Μπουχαλάκης, Μασούρας (70′ Φορτούνης), Χασάν (89′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί