“Έπιασε” Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Βόλο

Super League 1 13 Νοεμβρίου 2022, 23:30

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα του Βόλου με 3-0, τον προσπέρασε στη βαθμολογία και "έπιασε" τον Ολυμπιακό.

Ο Γκάμαρης υπέδειξε τρεις φορές την άσπρη βούλα. Ο ΠΑΟΚ ευστόχησε στις (δύο) δικές του περιπτώσεις, ο Βόλος όχι. Στο χαμένο πέναλτι του Βόλου κρίθηκε ουσιαστικά η αναμέτρηση καθώς η Θεσσαλική ομάδα απώλεσε μοναδική ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Φελίπε Σοάρες, αλλά μετά και την εξέταση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ πάνω στον Μπαριέντος στην αρχή της φάσης.

Τελικά ο “δικέφαλος” προηγήθηκε (1-0) στο 28ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νέλσον Ολιβέιρα. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε ο Κότνικ ανατρέποντας τον Αουγκούστο εντός περιοχής.

Προτού προλάβουν να συνέλθουν οι ποδοσφαιριστές του Βόλου. Δύο λεπτά αργότερα (28′) ο Ζίβκοβιτς με εντυπωσιακό γυριστό σουτ -χωρίς να κοιτά καν την εστία- διπλασίασε τα τέρματά του ΠΑΟΚ (2-0). Ήταν το πρώτο γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στη σεζόν.

Στο 43ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλτι μετά από επαφή της μπάλας με το χέρι του Κουλιεράκη εντός περιοχής, αλλά ο Μπαριέντος που ανέλαβε την εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα ήταν άστοχος κι έχασε την ευκαιρία να ξαναβάλει τη Θεσσαλική ομάδα στο παιχνίδι.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς “άγγιξε” το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 51ο λεπτό, αλλά το εξαιρετικό γύρισμα που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κότνικ. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 σε 62ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντάγκλας Αουγκούστο. Το πέναλτι κέρδισε ο Κωνσταντέλιας από τον Ματίγια.

Ο “δικέφαλος>” ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με επτά (7) νίκες, τέσσερις (4) ισοπαλίες και δύο (2) ήττες. Εξαιρετικός πρώτος γύρος για τον Βόλο με επτά (7) νίκες – τρεις (3) ισοπαλίες και ισάριθμες (3) ήττες.

Διαιτητής: Γκάμαρης
Βοηθοί: Κουρομπύλια, Χασάν
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας
VAR: Ευαγγέλου, Κωσταράς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (84′ Ντάντας), Φιλίπε Σοάρες (73′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί (73′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (84′ Κουαλιάτα), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Μπράντον Τόμας).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα (87′ Λυμπεράκης), Μπαριέντος (66′ Μπατόκιο), Ματίγια, Μεταξάς, Πάολο Φερνάντες (66′ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (66′ Κούτσιας), Ντέλετιτς (78′ Βίκτορ Φερνάντεθ).