Επέστρεψε στις νίκες ο Πανακρωτηριακός (pics)

Πανακρωτηριακός Ιδομενέας | 12 Φεβρουαρίου 2022, 17:53

Tην πρώτη του νίκη στο 2022 πανηγύρισε ο Πανακρωτηριακός. Με δύο γκολ στο δεύτερο 45λεπτο, επικράτησε του Ιδομενέα 2-0 στα Καθιανά.

Ομορφο ποδόσφαιρο και καλή εμφάνιση από τους Ακρωτηριανούς που γύρισαν στον δρόμο των επιτυχιών μετά από μεγάλο διάστημα. Αντίθετα, χωρίς νίκη παραμένει για αρκετές αγωνιστικές πλέον ο Ιδομενέας που παραμένει στην 7η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και σπατάλησαν τη μεγαλύτερη φάση στο 25′ στο τετ α τετ του Ανδρεαδάκη, με τον Τραχαλάκη στο ντεμπούτο του να κάνει σωτήρια επέμβαση. Από πλευράς φιλοξενούμενων χάθηκε εξίσου σημαντική ευκαιρία στο 37′ με τον Μερόλλη και τον τερματοφύλακα Χατζηδάκη να κάνει επίσης σπουδαία απόκρουση.

Το γκολ του Πανακρωτηριακού ήρθε ακριβώς με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 47′ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, από κάθετη του Ανδρεαδάκη ο Κοπανάκης (φωτ. κάτω) με άψογο σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τραχαλάκη για το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πανακρωτηριακός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Χριστόπουλος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση και άφησε τον Ιδομενέα με παίκτη λιγότερο αρκετά νωρίς.

Οι γηπεδούχοι το αξιοποίησαν και έφτασαν στο 66′ στο 2-0. Από γύρισμα του Καπούλα μέσα στην περιοχή, ο Γκιούλα (φωτ. κάτω) σημάδεψε και αυτός σωστά στη γωνία, με το 7ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες στιγμές για να σκοράρουν χάνοντας σημαντικές φάσεις στο φινάλε με τους Κουκουράκη, Κοπανάκη…

Διαιτητής: Κουκλάκης
Βοηθοί: Κ. Βράγκου – Βαλεντάκης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Χατζηδάκης, Βουρβαχάκης, Μανουσάκης, Καπούλας (81′ Μακράκης), Πέτικας, Παπαδάκης (74′ Γκογκολάκης), Ξανθουδάκης (63΄Περράκης), Δουλάς (81′ Παπαδεράκης), Ν. Ανδρεαδάκης, Κοπανάκης, Γκιούλα (74′ Κουκουράκης)

Iδομενέας (Μάνος Βεργανελάκης): Τραχαλάκης, Βαρίκος, Καλαϊτζάκης, Τρούλος (66′ Τρουλλινός), Μπιτζανάκης, Μαρινάκης, Χριστόπουλος, Μερόλλη, Κυριακάκης (81′ Μαρακάκης), Καβράκης (50′ Ανδρουλάκης), Σπουργίτης (50′ Παζιώνης)