Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, 1-0 τον Αστέρα

Super League 1 21 Απριλίου 2021, 19:30

Αμεσα επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" χωρίς να εντυπωσιάσουν, έκαμψαν την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 στο "Καραϊσκάκης".

Το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο για τις δύο ομάδες. Απ’ τη μία ο Ολυμπιακός είχε σφραγίσει από την προηγούμενη εβδομάδα τον τίτλο, ενώ ο Αστέρας αν και είναι χωρίς νίκη μέχρι στιγμής στα πλέι οφ παλεύει όλα τα ματς στα ίσια.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Αστέρας είχε την πιο μεγάλη φάση για να προηγηθεί. Στο 20ό λεπτό σε ωραία ατομική προσπάθεια του Ριέρα, η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Καμαρά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου χωρίς αποτέλεσμα και το 0-0 ήταν αυτό που έστειλε τις ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με γκολ, στο 52′. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή των Αρκάδων και ο Παπασταθόπουλος που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα.

Αυτό το γκολ δεν άνοιξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, αντιθέτως έπεσε και αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφεραν να πολλές προϋποθέσεις για κάποιο άλλο γκολ.

Στο 78′ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά το πλασέ του Καμαρά από εξαιρετική θέση, δε βρήκε στόχο και το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες Κάρτες: Μπαράλες (34), Ντρέγκερ (66′)

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου) – Νικολαΐδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας)
VAR: Σάντος (Πορτογαλία)
AVAR: Μπαλτάς (Αχαΐας)
Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Λαλά (46′ λ.τρ. Ντρέγκερ), Ρέαμπτσιουκ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (22′ λ.τρ. Σωκράτης), Καμαρά, Σίλβα, Βαλμπουενά (70′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι, Κάιπερς (82’ Εμβιλά), Χασάν (70’ Ελ Αραμπί)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μπελόκ (88’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (46’ Ιγκλέσιας) Αλί Μπαμπά (67’ Τιλίκα), Κρέσπι, Ριέρα (46’ Γκόμες), Μπαράλες (46’ Τζίμας).