Επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ, 85-75 την Πεύκη

Μπάσκετ 13 Νοεμβρίου 2022, 20:18

Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΟΦΗ επικρατώντας της Πεύκης με 85-75 στο ΒΑΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής Ανδρών.

Η Κρητική ομάδα ακολουθούσε στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο, η ολοκλήρωση της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με πέντε πόντους διαφορά. Από το δεύτερο δεκάλεπτο η Κρητική ομάδα πέρασε μπροστά διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους φθάνοντας στο τελικό +10.

Οι Μποχωρίδης (16), Σταμπούλης (16) και Λιανός (11) ήταν οι “διψήφιοι” του ΟΦΗ σημειώνοντας τους μισούς (συν ένα) πόντους της Κρητικής ομάδας στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου. Από την πλευρά της η Πεύκη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ήταν η τρίτη (3η) νίκη του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής σε έξι παιχνίδια (και η πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες), ενώ την επόμενη (7η) αγωνιστική έχει εξαιρετικά δύσκολη αποστολή καθώς θα φιλοξενηθεί από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο.

85-75 στο 40′

ΟΦΗ (Ράλλης, Καρλάφτης): Μποχωρίδης 16 (2), Μπουλάτοβιτς 8 (1), Τσερκιτζόγλου 8 (2), Μηλαθιανάκης 4, Πέτρου, Πρωτογεράκης, Λιανός 11 (2), Σταμπούλης 16, Αναστασάκης 6, Θεοδωρίδης 9 (3), Πάλλης 7.

Πεύκη (Κτιστάκης): Τσιότρας 11 (1), Βούρτσης, Παπανικολόπουλος 11 (1), Μακρυγιαννακης 14 (3), Φιλιππόπουλος 10 (1), Μπακέας 3 (1), Τσούπρος, Σκορδάς 4, Βασίλειος 2, Τσακίρης 9 (1), Ψαρόπουλος 10 (2).