Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Super League 1 22 Ιανουαρίου 2023, 21:34

Μετά το κύπελλο (2-0 στην Τούμπα) ο ΠΑΟΚ επικράτησε μέσα σε λίγες ημέρες και δεύτερη φορά του Παναθηναϊκού, με 3-0 στο γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης".

Ο “δικέφαλος” σκόραρε σε κομβικά σημεία του αγώνα καθώς άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρος και διπλασίασε τα τέρματά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στα αξιοσημείωτα τα δύο δοκάρια των φιλοξενούμενων με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 24ο και στο 54ο λεπτό, ενώ ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο καθώς στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε ο Σένκεφελντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.

Οι “πράσινοι” γνώρισαν τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα (η πρώτη ήταν στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ) κι επίσης τη δεύτερη από τον ΠΑΟΚ μέσα σε λίγες ημέρες μετά την ήττα με 2-0 στην Τούμπα για το κύπελλο.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το βράδυ της προσεχούς Πέμπτης (26/01, 19:30) στο ίδιο γήπεδο στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδος.

Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης:

44′ 0-1. Κακή αντίδραση της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Κωνσταντέλιας σούταρε από πλάγια με τον Μπρινιόλι να τον σταματά, αλλά στην επαναφορά της μπάλας εκείνη κόντραρε στο στήθος του Ρούμπεν Πέρεθ και κατέληξε στα δίχτυα.

46′ 0-2. Σε λίγα δευτερόλεπτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζίβκοβιτς διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΟΚ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από υπέροχη συνεργασία του Ολιβέιρα με τον Κωνσταντέλια.

52′ 0-3. Ο Κωνσταντέλιας εκμεταλλεύθηκε σωρεία λαθώνστην άμυνα του Παναθηναϊκού και πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με την ανδρική ομάδα του ΠΑΟΚ με δυνατό σουτ από αριστερά.

Διαιτητής: Κουλμπάκοφ (Λευκορωσίας)
Βοηθοί: Ζουκ, Μασλίνκα (Λευκορωσίας)
4ος διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
VAR: Εστεβές (Πορτογαλίας)
AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (57′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (57′ Πούχατς), Πέρεθ (63′ Σπόραρ), Τσέριν, Μπερνάρ (63′ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (82′ Σάντσες).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (73′ Κάργας), Ρ. Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (73′ Ντάντας), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (82′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (82′ Μπράντον).