Εντυπωσιακή πρόκριση για ΟΦΙ! (vid)

Κύπελλο Ελλάδος | 26 Αυγούστου 2018, 19:49

Μια εντυπωσιακή πρόκριση σφράγισε μέσα στην Ελευσίνα ο ΟΦ Ιεράπετρας, επικρατώντας με 3-2 του τοπικού Ηρακλή.

Η κρητική ομάδα καταφέρνει έτσι στο παρθενικό παιχνίδι στην ιστορία της στο Κύπελλο Ελλάδας, να πάρει μια μεγάλη νίκη και κατά συνέπεια εξασφαλίζει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 35λεπτη καθυστέρηση, λόγω καθυστέρησης στην άφιξη του γιατρού στο γήπεδο.

Ο ΟΦΙ, ουσιαστικά, δεν κινδύνεψε, αφού κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο με αυτογκόλ που σημειώθηκε του Σκαμαντζούρα στο 7ο λεπτό που προέκυψε από εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, για ν’ ακολουθήσει το 0-2 με σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή στο 33′. Στο β’ ημίχρονο, ο Ηρακλής Ελευσίνας μείωσε στο 52′ με πέναλτι του Κατσάφαρου σε 2-1, το οποίο κέρδισε ο Σότας από τον Πυραρούλη, ωστόσο ο ΟΦΙ κατάφερε να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Γκίκας στο 86′. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κατσάφαρο και πάλι.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΟΦΙ πήρε μια σπουδαία πρόκριση κι έτσι περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του στην κλήρωση που είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα (26/8).

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά)
Βοηθοί: Κοτζαμανίδης – Γαρούφος (Πειραιά)

Ηρακλής Ελευσίνας (Μιχάλης Κατσάφαρος): Βανδώρος, Αξιώτης (12′ λ.τρ. Δικράν. 81′ Τερζίου), Τζαφεράκος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης, Πέππας, Σότα, Κόρμαλης, Κατσάφαρος, Καλογρίδης, Τσεβάς.

ΟΦΙ (Γιάννης Μάγγος): Ταρτάλας, Μίγγας (46′ Δερμιτζάκης), Πυθαρούλης, Κορομηλάς, Ισι (69′ Πάλι), Παπαδόπουλος, Πότσι, Γκίκας, Τζελέπης, Καλημέρης (84′ Κωνσταντίνου), Γκέκας