Εμφατικό πέρασμα των Σφακίων από τον Βάμο

Σφακιά Στίλβη | 20 Νοεμβρίου 2022, 19:10

Τη νίκη με 4-0 σημείωσαν τα Σφακιά απέναντι στη νεοφώτιστη Στίλβη για την 1η αγωνιστική της Γ' ΕΠΣΧ.

Από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα των Σφακίων, η οποία ξεκίνησα με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα. Από την άλλη, ιστορικό αναδείχθηκε το παιχνίδι αυτό για την ανδρική ομάδα της Στίβλης, καθώς έκανε… “ντεμπούτο” στις κατηγορίες της ΕΠΣ Χανίων.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 10′, με τον Βούρβαχη. Η Στίλβη έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 15′ αλλά στην εκτέλεση πέναλτι του Σηφάκη (το κέρδισε ο ίδιος) ο Σφηνιαδάκης απέκρουσε. Μάλιστα λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο “βρήκαν” ακόμη ένα τέρμα με τον Δουρουντάκη.

Στο β’ μέρος, τα Σφακιά πέτυχαν ακόμη δύο γκολ, με τον Τζωρτζάκη Γιάννη αρχικά στο 55′, ενώ στο 70′ ο Βούρβαχης πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 υπέρ της ομάδας του.

Η ομάδα των Σφακίων ευχαριστεί μέσω του athlitiko τόσο την ομάδα της Στίλβης, όσο και τους υπεύθυνους του γηπέδου στον Βάμο για την άψογη φιλοξενία που είχαν.

Διαιτητής: Πολυθοδωράκης
Βοηθοί: Βράγκου, Ντάλιος

Στίλβη (Kαρούσος, Ακρωτηριανάκης, Λαζάρου): Βαξεβάνης, Ζουγλής, Βαλλιανάτος, Παπαδόπουλος (71′ Μπομπολάκης), Αναγνώστου, Λαζάρου, Καρούσος, Σηφάκης (69′ Κατάκης), Ταταράκης (63′ Γρυσπολάκης), Καμπουράκης, Σαρτζετάκης

Σφακιά (Μανώλης Τζωρτζάκης): Σφηνιαδάκης, Μανουσέλης, Δεληγιαννάκης, Τζωρτζάκης, Γλεντούσης (80′ Δουρουντούς), Χομπιτάκης (80′ Σφημάς), Μπαϊλάκης, Μπολιώτης (20′ Τζωρτζάκης Ι. λ.τρ.), Βούρβαχης, Κουτρουμπάς (3′ Καγιαδάκης λ.τρ.), Δουρουντάκης.