Εμφατικό πέρασμα από το Ακρωτήρι ο Αρης Σούδας

Πανακρωτηριακός Αρης Σούδας | 16 Νοεμβρίου 2022, 21:27

Ο Αρης Σούδας πέρασε με εμφατικό τρόπο από το Ακρωτήρι, επικρατώντας 4-0 του Πανακρωτηριακού.

Το ματς διεξήχθη υπό το φως των προβολέων στα Καθιανά και ήταν το ένα από τα τρία που ολοκλήρωσε το βράδυ το πρόγραμμα της εμβόλιμης αγωνιστικής. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Σούδας που ανέβηκε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Χωρίς νίκη παραμένει αντίθετα ο Πανακρωτηριακός που γνώρισε τη δεύτερη ήττα του φέτος.

Το ματς ξεκίνησε με μεγάλη φάση μόλις στο 3′ για τον Πανακρωτηριακό, με τον Γκιούλα να χάνει μοναδική ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι και τον Κοκκαλά να μπλοκάρει.

Ο Αρης ήταν καλύτερος και είχε στη συνέχεια την κατοχή της μπάλας και κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου να πετύχει δύο γκολ. Αρχικά στο 36′ ο Βαρδάκης με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και τα δίχτυα για το 0-1.

Στο 39′ ο Πανακρωτηριακός άγγιξε ξανά το γκολ και το 1-1. Μετά από αντεπίθεση, ο Δημητρίου σούταρε στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά δε μπόρεσε πρώτα ο Γκιούλα και στη δεύτερη ο Καλλέργης να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Τερεράκη να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Μάλιστα ο Αρης έφτασε στο 0-2 στο 44′, όταν από κόρνερ του Στρατουδάκη, ο Σούλιαρης με κεφαλιά έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης πέτυχε γκολ νωρίς και “κλείδωσε” οριστικά τη νίκη. Στο 55′ σε φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Ροκάκης σούταρε από κοντά, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει για τρίτη φορά στα δίχτυα (0-3).

Τα πάντα είχαν κριθεί και το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Φώτης Τσίγκας λίγο πριν το φινάλε, στο 89′, με δύσκολο σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής: Κουκουράκης Βοηθοί: Μαρκετάκης – Λογαρίδης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Ρωμανιάς, Μακράκης (84′ Καλλέργης Ιακ.), Βουρβαχάκης (64′ Πολιτάκης), Καπούλας, Πέτικας, Ν. Ανδρεαδάκης, Τσαρτσίου, Αννινος (64′ Σαριδάκης), Καλλέργης Ι. (84′ Παπαδεράκης), Γκιούλα, Δημητρίου (84′ Λαμπρινός)

Αρης Σούδας (Γιώργος Κόλτζος): Κοκκαλάς, Τερεράκης, Μαλαμάς (61′ Μαυρομάτης), Σούλιαρης (87′ Προκοπάκης), Λυβιάκης, Πλανάκης, Ροκάκης, Στρατουδάκης (84′ Κονταράκης), Τσίγκας Κ. (82′ Παπαδόπουλος), Τσίγκας Φ., Βαρδάκης (61′ Λαδάς)