Εμφατική νίκη Εργοτέλη στο ντέρμπι με τον ΟΦΗ

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 8 Ιανουαρίου 2023, 18:34

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Α’ Γυναικών διατηρήθηκε ο Εργοτέλης, έπειτα από την εμφατική νίκη του (3-0) επί του ΟΦΗ, στον Κρουσώνα.

Τα κορίτσια του Ανδρέα Ξυδάκη θριάμβευσαν στο ηρακλειώτικο ντέρμπι, σημειώνοντας την 5η νίκη τους σε έξι παιχνίδια.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εργοτέλη να παίρνει προβάδισμα στο 60’ με τη Ζέρβα (0-1) και να εδραιώνει το προβάδισμά του με το πέναλτι της Τζόνσον στο 69’, το οποίο αμφισβήτησαν από πλευράς ΟΦΗ.

Παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 76’ ο Εργοτέλης κατάφερε στις καθυστερήσεις να φτάσει και σε τρίτο γκολ με την Μπράουν.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης – Βλαχάκης (Ρεθύμνου)

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Ζαχαρίου, Σηφάκη, Κουκουλάκη, Κατιρτσίδου, Πέιου, Τριβυζάκη, Αεράκη, Κυδωνάκη,  Καραλουκά, Χαμαλίδου, Ριμπάνσκα.

Eπαιξαν και οι Πατέρνα, Καραμπέλοβα, Παπακωσταντή.

Εργοτέλης (Ανδρέας Ξυδάκης): Γιαννακούλη, Σιδηρά, Φαν Βέικ, Μολίν, Γουνάκη (78’ Νεφρού), Ζέρβα (78’ Φανουράκη), Δρακωνάκη (88’ Δρακογιαννάκη), Κωνσταντιπούλου, Μπράουν, Ραπάνη, Τζόνσον.