Εμφατική επικράτηση για την Ιωνία 2000, 4-1 τη Δόξα

Ιωνία 2000 Δόξα Παχιανών | 27 Νοεμβρίου 2022, 16:53

Η Ιωνία 2000 επέστρεψε άμεσα στις νίκες επικρατώντας με εμφατικό τρόπο (4-1) της Δόξας Παχιανών, στις Μουρνιές.

Η ομάδα της Σπλάντζιας βελτίωσε τη βαθμολογική της θέσης φτάνοντας τους 11 βαθμούς, ενώ οι “μελανόλευκοι” υπέστησαν την 4η σερί ήττα τους και δεύτερη πιο “βαριά” μετά από το 5-0 της πρεμιέρας από τον Νέο Κισσαμικό.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Ιωνία 2000 που μόλις στο 4’ πήρε προβάδισμα με το σουτ του Μωραϊτάκη. Η Δόξα “απάντησε” στο 20’ με το σουτ του Τζαποσβίλι, αλλά σχεδόν άμεσα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με το σουτ του Τσαούσι στο 27’. Στο 42’ μάλιστα είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 αλλά ο Μωραϊτάκης αστόχησε σε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ βάσει ευκαιριών θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό. Αρχικά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν λάθος στην άμυνα και με τον Κοτζαμιχάλη να πλασάρει σωστά έκαναν το 3-1 στο 58’ και στη συνέχεια είχαν σημαντικές ευκαιρίες για παραπάνω γκολ.

Στο 80’ ο Κωνσταντόπουλος δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ και στη συνέχεια ο Τζαποσβίλι για τη Δόξα είχε διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες. Αρχικά στο ίδιο λεπτό (80’) πλάσαρε από κοντά για να διώξει στη γραμμή ο πρώην “Δοξίτης” Νταμαδάκης και στη συνέχεια “σημάδεψε” δύο φορές τα δοκάρια, στο 81’ και στο 83’!

Τελικά αντί για τη μείωση του σκορ έγινε το 4-1 στο 86’ με το δυνατό σουτ του Μωραϊτάκη.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Κανελάκης – Κοτσιφάκης

Ιωνία 2000 (Νότης Ματηγάκης): Ντέντα, Μωραϊτάκης, Βασιλομιχελάκης (90+1’ Χρυσός), Νταμαδάκης, Καλαμαρίδης, Δάσκαλος (90+1’ Κανιούρας), Περαθωράκης, Μπάτζιο, Χαιρεκάκης (73’ Κωνσταντόπουλος), Κοτζαμιχάλης (80’ Χατζηγρηγορίου), Τσαούσι (73’ Γοναλάκης).

Δόξα Παχιανών (Στέλιος Τζωρτζάκης): Μελισσινός, Μανωλεδάκης (46’ λ.τρ. Κελαϊδής), Κατσιάς (62’ Τσακίρης), Καβάθη, Μαστραντωνάκης, Μπασούνας (55’ Καριμπίδης), Λέκας (62’ Τσικουδάκης), Μαρκουλάκης, Τζερεμές (46’ Αναστασόπουλος), Κληρονόμος, Τζαποσβίλι.