Έμεινε στο… κόλπο με “υπογραφή” αρχηγού! (pics)

Ίκαρος Μουρνιών Δόξα Παχ. | 20 Νοεμβρίου 2016, 18:35

"Ζωντανή" στη διεκδίκηση μιας θέσης στον όμιλο τίτλου έμεινε η Δόξα Παχιανών, που νίκησε 2-0 τον Ίκαρο Μουρνιών, έχοντας πρωταγωνιστή τον αρχηγό της Αντώνη Περράκη και… σύμμαχο τα δοκάρια!

Το νεανικό σύνολο του Γιώργου Τσομπάνογλου “έπιασε” στην 5η θέση τον Κρ. Αστέρα, με τον οποίο δίνει “τελικό” για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα του 1ου ομίλου την επόμενη εβδομάδα.

panigirismoi gia 1 0

panigirismoi gia 1 0a

Η Δόξα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 2’ προηγήθηκε με το εξαιρετικό γκολ του Περράκη. Η συνέχεια όμως άνηκε στο –επίσης- νεανικό σύνολο του Γιώργου Αγγελάκη, που ανέβασε απόδοση και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την αντίπαλη εστία. Ανάμεσα στις φάσεις που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι και το δοκάρι του Στεργίου στο 41’.

panigirismoi gia 2 0

panigirismoi 2 0

panigirismoi 2 0a

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ίκαρος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό να… κυνηγάει την ισοφάριση, αλλά είδε και πάλι το δοκάρι να του… στερεί την ισοφάριση σε σουτ του Χαλιβελάκη δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα. Σε μία από τις ελάχιστες μέχρι τότε… επισκέψεις της στην αντίπαλη περιοχή η Δόξα κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 69’, το οποίο αξιοποίησε ένα λεπτό μετά ο Περράκης, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση.

Με άλλον αέρα οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους με τους Κένγκα (73’), Διγενάκη (75’ – δοκάρι), Παπαδοκωνσταντάκη (82’) και Μαυρεδάκη (86’).

Οι φάσεις του αγώνα
2’ ΓΚΟΛ: Από γύρισμα του Παπαδοκωνσταντάκη ο Περράκης με ασύλληπτο σουτ στέλνει την μπάλα στο… παραθυράκι της εστίας του Μαρινόπουλου για το 1-0.
21’ Φάουλ του Χαλιβελάκη η μπάλα κοντράρει στο τείχος και για λίγο καταλήγει εκτός εστίας, κόρνερ.
23’ Ο Μαυρεδάκης σε φάουλ για τη Δόξα στρώνει στον Μαρκουλάκη, το σουτ του οποίου αποκρούει ο Μαρινόπουλος.
25’ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξα, σουτ του Μπένου μπλοκάρει ο Σκουμπάκης.
33’ Σέντρα του Πολυτίδη γυριστό σουτ του Μπένου μπλόκαρε ξανά ο 15χρονος γκολκίπερ των γηπεδούχων.
40’ Σουτ του Κληρονόμου άουτ.
41’ Σουτ του Στεργίου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
46’ Φάση διαρκείας για τον Ίκαρο. Ο Διγενάκης σταματάει αρχικά τον Χαλιβελάκη, η μπάλα φτάνει στον Λαφαζάνη, που πλασάρει… πάνω στον Μαρκουλάκη κι από την κόντρα επωφελείται ο Χαλιβελάκης, στο σουτ του οποίου όμως η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι.
54’ Σουτ του Χαλιβελάκη μπλόκαρε ο Σκουμπάκης.

perrakis 2 0
70’ ΓΚΟΛ: Ο Περράκης αξιοποιεί το πέναλτι που δόθηκε για χέρι σε σουτ του Μαυρεδάκη (σε φάση που ξεκίνησε ο σκόρερ) διαμορφώνοντας το 2-0.
73’ Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Κένγκα, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά στο πλασέ που έκανε ο Καραχάλιος έκανε σωτήρια το τάκλιν, στερώντας του το γκολ.
75’ Φάουλ του Μαρκουλάκη κεφαλιά του Διγενάκη η μπάλα βρίσκει ξυστά το οριζόντιο δοκάρι.
81’ Σουτ του Λαΐτσα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αποκρούει ο Σκουμπάκης σε κόρνερ.
82’ Κάθετη πάσα του Μαυρεδάκη στον Παπαδοκωνσταντάκη που βγαίνει μόνος απέναντι από τον Μαρινόπουλο, αλλά πλασάρει άουτ.
86’ Νέα σπουδαία ευκαιρία για τη Δόξα με τον Μαυρεδάκη στην πλάτη της άμυνας, αν και είχε την επιλογή του ξεμαρκάριστου Βαλάρη, να πλασάρει πάνω στον Μαρινόπουλο.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Καντανολέων-Δαράκης

Δόξα Παχιανών (Γιώργος Τσομπάνογλου): Δ. Σκουμπάκης, Κένγκα, Διγενάκης, Μαρκουλάκης, Θεοδωρογλάκης, Ασημίνας, Ανωμεριανάκης, Μαυρεδάκης, Παπαδοκωνσταντάκης (83’ Βαλάρης), Κληρονόμος (71’ Μαυρομάτης), Περράκης (90’ Κουρνιδάκης).

Ίκαρος Μουρνιών (Γιώργος Αγγελάκης): Μαρινόπουλος, Καραχάλιος, Κουργιαντάκης, Κατσιμπουρνάς, Κρεμπενιός (76’ Δ. Κρασάκης), Πολυτίδης, Στεργίου (71’ Λαΐτσας), Χαλιβελάκης (54’ Λιονάκης), Λιάσκας, Ι. Λαφαζάνης, Μπένος.