Εμεινε στην προσπάθεια ο Ολυμπιακός…

Μπάσκετ 30 Οκτωβρίου 2020, 23:00

Κάνοντας μια μεγάλη προσπάθεια σε όλο το παιχνίδι για να το φέρει στα μέτρα του και να μπορέσει να πάρει το σκορ υπέρ του, ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αναντολού Εφές, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 84-79.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την Παρασκευή το βράδυ την ευκαιρία να αυξήσουν το σερί τους σε 4-2, χάνοντας σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Από την άλλη, οι Τούρκοι της Εφές καταφέρουν να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους σε πέντε παιχνίδια (2-3).

Η Αναντολού εξ αρχής επέβαλλε τον ρυθμό της στο ΣΕΦ, κατέχοντας σε όλο το παιχνίδι ουσιαστικά το προβάδισμα. Μάλιστα, σε κάποια στιγμή στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους (28-41).

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αντεπιτέθηκε και κατάφερε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου να πάρει κεφάλι στο σκορ με 45-44, αλλά και πάλι οι Τούρκοι ανέκτησαν το προβάδισμα, το οποίο και συντήρησαν μέχρι το τέλος  του ματς παρά την επίμονη προσπάθεια του Ολυμπιακού να γυρίσει την κατάσταση.

Αξιο αναφοράς ότι στο ΣΕΦ βρέθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος και παρακολούθησε το παιχνίδι, ενώ πριν την έναρξη του κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τα θύματα του σεισμού στη Σάμο αλλά και στην Τουρκία.

Επόμενο ματς για τον Ολυμπιακό στην Αγία Πετρούπολη κόντρα στη Ζενίτ (5/11, 19:00).

Τα 10λεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84

Ολυμπιακός: Χάρισον 7, Κόνιαρης, Σπανούλης 6, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 7, Έλις 8, ΜακΚίσικ 10

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 15, Μπομπουά 15, Σίνγκλετον 7, Μπαλμπάι, Γκαζί, Μοέρμαν, Τουντσέρ, Πλάις 6, Μίτσιτς 20, Άντερσον 2, Ντάνστον 8, Σίμον 11