Έμεινε “όρθιος” στο Ηράκλειο ο Απόλλων με πέναλτι-ανακάλυψη

Football League 29 Απριλίου 2017, 19:10

Ο ΟΦΗ απείλησε τον Απόλλωνα με την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά το πέναλτι-ανακάλυψη του ρέφερι Παπαδόπουλου επέστρεψε στους φιλοξενούμενους να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Σε ένα δυνατό παιχνίδι όπου μέχρι το 15’ είχαν βγει ήδη 5 κίτρινες ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 54’ με τον Μάνο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Χιώτη, αλλά στο 84’ ο Σιατραβάνης αξιοποίησε το “δώρο” του Παπαδόπουλου, ισοφαρίζοντας με πέναλτι.

Στο επίκεντρο βρέθηκε ο ρέφερι Παπαδόπουλος, που συγκέντρωσε τις έντονες διαμαρτυρίες του ΟΦΗ για το πέναλτι που καταλόγισε και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο συνοδεία πολλών αστυνομικών δυνάμεων. Νωρίτερα οι “φωνές” ήταν από τους φιλοξενούμενους. Στο 16’ υπήρξαν διαμαρτυρίες για δεύτερη κίτρινη στον Μπόατενγκ για αγκωνιά στον Μπαρτολίνι, ενώ νέες διαμαρτυρίες υπήρξαν για την αντίδρασή του σε καταλογισμό φάουλ σε βάρος του πάνω στον Πετρόπουλο, όπως και στο 67’ για 2η κίτρινη στον Νάστο.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο ΟΦΗ πρόσφερε από μία ανθοδέσμη στους πρώην παίκτες του Περογαμβράκη και Πετρόπουλο, ενώ τίμησε τους Παραολυμπιονίκες Μανώλη Στεφανουδάκη, Γιώργο Καπελάκη, Αδαμαντία Χαλκιαδάκη και Ηρώ Μηλάκη. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης βραβεύτηκε η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ για τον τίτλο στη Β’ Γυναικών.

Οι φάσεις του αγώνα
20’ Σουτ του Χαντί και σπουδαία επέμβαση του Χιώτη.
21’ Φάουλ του Κονέ κεφαλιά του Δεληζήση άουτ.
26’ Ο Πάνος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ, ο Στρέζος μπλόκαρε σταθερά.
36’ Σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Μάνο από κοντινή απόσταση μέσα στην περιοχή να σουτάρει άουτ.
44’ Σέντρα του Πάνου κεφαλιά του Σιατραβάνη μπλόκαρε ο Στρέζος.
54’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Βαλλιάνου ο Βουό πήρε την κεφαλιά, ο Χιώτης αδράνησε και δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Μάνος βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, σηκώνοντας στο… πόδι το “Γεντί Κουλέ”.
82’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Στρέζος αποκρούει το σουτ του Σιατραβάνη και στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος με… καθυστέρηση καταλογίζει πέναλτι για… βουτιά του Αλμπάνη μπροστά από τον Χαντί.
84’ ΓΚΟΛ: Ο Σιατραβάνης αναλαμβάνει την εκτέλεση και ευστοχεί (1-1).
90+8’ Ο Χιώτης αποκρούει την εκτέλεση φάουλ του Βαλλιάνου.
90+9’ Ο Χιώτης αρνείται το γκολ και στο γυριστό σουτ του Κομεσίδη.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Καλφάκης (Χανίων)-Ζησιμόπουλος (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Κιάσσος (4’), Ρομάνο (9’), Ομπόντο (11’), Μπόατενγκ (14’), Βαλεριάνος (14’), Νάστος (65’), Βαλλιάνος (79’),

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Κομεσίδης, Παντίδος, Βαλλιάνος, Νάστος, Μπόατενγκ (76’ Μητρόπουλος), Χαντί (89’ Όγκμποε), Μιλοσάβλιεφ (66’ Πάγκαλος) Μάνος, Βουό.

Απόλλων (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος (62’ Αλμπάνης), Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Ντάσιος, Κονέ, Ρομάνο (90+1’ Τσιάρας), Σιατραβάνης (90+10’ Κύργιας), Ομπόντο, Πετρόπουλος.