Ελαχιστοποιούνται οι ελπίδες του Άρη, 1-1 με τον ΟΦΗ

Football League 13 Μαΐου 2017, 19:20

Ένα από τα ωραιότερα ματς της σεζόν πραγματοποιήθηκε σήμερα στο "Γεντί Κουλέ". Δύο γκολ, τρεις αποβολές, πολλές ευκαιρίες, εντυπωσιακός ρυθμός (παρά τον μίνι καύσωνα που πλήττει σήμερα την Κρήτη).

ΟΦΗ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 ελαχιστοποιώντας τις ελπίδες των “κιτρίνων” για την 2η προνομιούχο θέση. Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης:

29′ 1-0: Εντυπωσιακό τακουνάκι – πάσα στον Παντίδο, ο οποίος “έστρωσε” με κεφαλιά στον Μιλοσάβλιεφ κι αυτός με αριστερό δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

73′ 1-1: Ο Τάτος σέντραρε από δεξιά, ο Καπνίδης έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Στρέζου ισοφαρίζοντας.

Στο 35ο λεπτό αποβλήθηκαν (με απευθείας κόκκινη κάρτα) ο Παντίδος και ο Μπούρμπος γιατί διαπληκτίσθηκαν, ενώ στο 90′ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο Μάνος με 2η κίτρινη. Ο ΟΦΗ είχε πληθώρα ευκαιριών για να κερδίσει το ματς, ενώ ο Άρης έχασε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων σπουδαία ευκαιρία με τον Τζανακάκη για να “δραπετεύσει” από την Κρήτη με το διπλό.

Κίτρινες: 34′ Νάστος, 34′ Τάτος, 36′ Νέτο, 51′ Μιλοσάβλιεφ, 53′ Γκαρσία, 80′ Μάνος, 89′ Τζανακάκης.

Κόκκινες: 35′ Παντίδος, 35′ Μπούρμπος, 90′ Μάνος (2η κίτρινη).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Παντίδος, Κομεσίδης (63′ Αντουκόρ), Νάστος, Χαντί (38′ Όστοϊτς), Μπόατενγκ, Όγκμποε, Μιλοσάβλιεφ (70′ Μάνος), Βουό.

Άρης (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας (46′ Καράμπελας), Ντούνης, Γκαρσία (67′ Μπαργκάν), Ίλιτς, Τάτος, Παυλίδης (67′ Καπνίδης).