Εκπλήξεις και εξαιρετικά παιχνίδια στο ΟΠΕΝ! (photos)

Τένις | 16 Μαρτίου 2016, 0:23

Μάλιστα, οι εκπλήξεις δεν έλειψαν, καθώς το Νο 2 του ταμπλό, ο Αλέξανδρος Σιδεράκος του Α.Σ. Ορφέας Λάρισας αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα, που ήταν για τη φάση των “16” από τον Θανάση Μανέκας (του Ο.Α. Ιωαννίνων) με 2-0 σετ (6-2, 6-1). Σιδεράκος. Μανέκας. Από την άλλη, το Νο 1 του ταμπλό, ο Γιάννης Στεργίου […]

Μάλιστα, οι εκπλήξεις δεν έλειψαν, καθώς το Νο 2 του ταμπλό, ο Αλέξανδρος Σιδεράκος του Α.Σ. Ορφέας Λάρισας αποκλείστηκε στον πρώτο του αγώνα, που ήταν για τη φάση των “16” από τον Θανάση Μανέκας (του Ο.Α. Ιωαννίνων) με 2-0 σετ (6-2, 6-1).

Siderakos

Σιδεράκος.

Manekas

Μανέκας.

Από την άλλη, το Νο 1 του ταμπλό, ο Γιάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά πέρασε εύκολα στα προημιτελικά, νικώντας τον Αλέξανδρο Βοϊνέα (του Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) με 2-0 σετ (6-4, 6-1).

Επίσης, με εξαιρετικές μέχρι στιγμής εμφανίσεις, ο Σπύρος Ναούμ πέρασε στους “8” κερδίζοντας μετά από ένα φοβερό αγώνα για τη φάση των “16” τον Στάθη Τσιρανίδη (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) με 2-1 σετ (6-7, 7-5, 7-5) και προηγουμένως (για τους “32”) τον Θανάση Σπηλιόπουλο (Ο.Α. Καισαριανής) με 2-0 σετ (6-1, 6-0) κι έτσι είναι ο μοναδικός Χανιώτης που συνεχίζει στα μονά, ανάμεσα σε αθλητές από την Αθήνα και την υπόλοιπη Ελλάδα, ενώ από την Κρήτη συνεχίζει και ο Χάρης Καπογιάννης του Ηράκλειο Ο.Α.& Α.

Naoum OPEN2

Ο Χανιώτης Ναούμ που τα πάει περίφημα μέχρι στιγμής.

Tsiranidis1

Τσιρανίδης.

Kostikoglou

Κωστίκογλου.

Kapiris

Καπίρης.

Papagiannakis open

Ο Παπαγιαννάκης του ΟΑΧ.

Perdikogiannis

Περδικογιάννης.

Vardakis

Βαρδάκης.

Spiliopoulos

Σπηλιόπουλος.

Protonotarios OPEN

Πρωτονοτάριος.

IMG 1768

IMG 1731

Αναλυτικά η “εικόνα” της πρώτης μέρας του τουρνουά που περιλάμβανε “μάχες” για τις φάσεις των “32” και των “16” είναι η εξής:

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ “32”

• Αλέξανδρος Βοϊνέα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Παντελεήμων Ιωαννίδης (Ο.Α. Αγίας Παρασκευής) 2-0 (6-3, 6-1)
• Αθανάσιος Σπηλιόπουλος (Ο.Α. Καισαριανής) – Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων) 0-2 (1-6, 0-6)
• Βασίλειος Βαρδάκης (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Ευστάθιος Τσιρανίδης (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) 1-2 (6-7, 7-5, 64-6)
• Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) – Αντώνιος Παπαγιαννάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-0 (6-4, 6-4)
• Τάσος Κονταξάκης (Ο.Α. Σούδας) – Ιωάννης Ιωαννίδης (Ο.Α. Αγίας Παρασκευής) 2-0 (6-4, 6-4)
• Δημήτριος Σκαλιδάκης (Ο.Α. Χανίων) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας) 0-2 (1-6, 0-6)
• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Γιώργος Πρωτονοτάριος (Ο.Α. Καισαριανής) 2-1 (4-6, 6-3, 6-3)
• Μάριος-Φώτιος Σταυρόπουλος (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Ιωάννης Αρετάκης (Ο.Α. Χανίων) 0-2 (1-6, 4-6)
• Μαρίνος Παρασκευάς (Α.Π.Μ.Σ. Άσκηση Ηρακλείου) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.) 0-2 (0-6, 0-6)
• Λουδοβίκος Μαυρονικόλας (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Ιωάννης Γιακουμάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-1 (6-1, 4-6, 6-1)
• Κωνσταντίνος Μαυρομμάτης (Α.Τ. Χανίων) – Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (0-6, 0-6)
• Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Χαρίδημος Προκοπάκης (Ο.Α. Χανίων) 2-0 (6-0, 7-5)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”

• Ιωάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) – Αλέξανδρος Βοϊνέα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) 2-0 (6-4, 6-1)
• Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων) – Ευστάθιος Τσιρανίδης (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) 2-1 (6-7, 7-5, 7-5)
• Σταμάτης Καπίρης (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (2-6, 2-6)
• Τάσος Κονταξάκης (Ο.Α. Σούδας) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας) 0-2 (1-6, 0-6)
• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Σταύρος Δουλγεράκης (Α.Ο. Κυδωνίας) 2-0 (6-2, 6-2)
• Ιωάννης Αρετάκης (Ο.Α. Χανίων) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.) 0-2 (0-6,0-6)
• Λουδοβίκος Μαυρονικόλας (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) 0-2 (0-6, 2-6)
• Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων) – Αλέξανδρος Σιδεράκος (Α.Σ. Ορφέας Λάρισας) 2-0 (6-2, 6-1)

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ “8”

• Ιωάννης Στεργίου (Ο.Α. Αθηνών) – Σπυρίδων Ναούμ (Ο.Α. Χανίων)
• Στυλιανός Περδικογιάννης (Ο.Α. Αθηνών) – Παναγιώτης Καζανίδης (Ο.Α. Κέρκυρας)
• Μιχάλης Κωστίκογλου (Α.Ο.Α. Φιλοθέης) – Χάρης Καπογιάννης (Ηράκλειο Ο.Α.& Α.)
• Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) – Αθανάσιος Μανέκας (Ο.Α. Ιωαννίνων)

ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

Οι χορηγοί για το έπαθλο είναι οι εξής:
• ΝΑΟΥΜ Σ.Θ. ΑΤΕ – Τεχνική Κατασκευαστική Εταιρία
• ΜΠΛΕ
• Α.Π. ΜΑΡΑΓΚΑΚΗΣ ΕΡΓΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ Α.Ε.
• ΑΦΟΙ ΜΑΡΚΟΥΛΑΚΗ Ο.Ε. Εμπορία ελαστικών
• ΥΔΡΟΤΕΧΝΙΚΗ Παπαγιαννάκης Μιχάλης
• ΛΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Φ. & ΣΙΑ Ο.Ε. Συνεργείο φρένων& εμπόριο ανταλλακτικών αυτ/των
Μεγάλος χορηγός είναι τα SUPER MARKETS – ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ
Και μικρότεροι χορηγοί:
• ΣΑΜΑΡΙΑ
• ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΠΟΡ
• CHANIA ENTERTAINME
• BREW HOUSΕ

JoyMachine

Rabona ad