Έκλεισε ιδανικά τη χρονιά το Ρέθυμνο Cretan Kings

Ρέθυμνο Cretan Kings | 31 Δεκεμβρίου 2017, 14:13

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε το 2017 το Ρέθυμνο Creatn Kings που νίκησε εντός έδρας την Κύμη με 83-73 για την 10η και τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πρόκειται για μία σημαντική από βαθμολογικής κυρίως πλευράς νίκη για τους Ρεθυμνιώτες στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, οι οποίοι ξεπέρασαν πλέον τον αντίπαλο τους στον πίνακα (14 βαθμούς έναντι 13 της Κύμης) και πήραν παράλληλα και ένα σημαντικό προβάδισμα από τις δύο τελευταίες θέσεις της ζώνης που βρίσκονται Τρίκαλα και Πανιώνιος με 12 και 10 βαθμούς αντίστοιχα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, όπως φανερώνουν άλλωστε και τα δεκάλεπτα, με τους νικητές να κάνουν ένα μικρό ξέσπασμα στην τελευταίο περίοδο το οποίο και τους επέφερε τελικά τη νίκη με αυτή την διαφορά των δέκα πόντων. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος που πέτυχε 22 πόντους για το Ρέθυμνο, ενώ καθοριστικός σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Μούντι που έδωσε πολύτιμες λύσεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα για να έρθει η νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-22,40-39,59-54,83-73.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 16, Μούντι 9, Λι 2, Γιαννόπουλος 22 (4), Άρμστεντ 18 (3), Ντάνιελς 8 , Κώττας, Μόρισον, Χριστοδούλου 8, Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Παναρετάκης.

Κύμη (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 12 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (1), Σμιθ 3, Γλυνιαδάκης 2, Κάϊζερ 21, Μπάρλος 3 (1), Οκερεαφόρ 3 (1), Μητσιμπόνας, Μαγκί 9, Μακ Φάντεν 12 (1), Σακελλαρίου.