Έκανε το… repeat ο Άρης Βουκολιών στα πέναλτι!

Άρης Σούδας Άρης Βουκολιών | 17 Φεβρουαρίου 2016, 23:09

Έσπασαν… καρδιές την Τετάρτη στα Περιβόλια, αφού χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να αναδειχθεί ο Κυπελλούχος Χανίων, με τον Άρη Βουκολιών να διατηρεί τα σκήπτρα και να επικρατεί για δεύτερη σερί χρονιά του Άρη Σούδας.

Από την Τρίτη το βράδυ με τη δεξίωση της ΕΠΣΧ για τους φιναλίστ είχε αποκτήσει χαρακτήρα γιορτής για το ποδόσφαιρο ο τελικός και ο αγώνας στα Περιβόλια διεξήχθη σε όμορφο κλίμα και σε καθαρά αθλητικά πλαίσια.

Ο Άρης Σούδας είχε την καλή στιγμή στο 5’ να προηγηθεί με τον Κλωθάκη, ενώ ο Άρης Βουκολιών έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 83’ με τον Κοκάκη. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας ο Σαρτζετάκης αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Ντούπη, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, με τον Άρη Βουκολιών να επικρατεί με 4-3 και τον Χρήστο Παπαδογιάννη να συνεχίζει το δικό του αήττητο σερί σε τελικούς διοργανώσεων της ΕΠΣΧ.

syrokakis papidakis

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Ο Κλωθάκης από πλάγια θέση έξω από την περιοχή αποφεύγει τον Συροκάκη αλλά σε κενή εστία από δύσκολη γωνία στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
15’ Φάουλ του Σουχλάκη ο Γανωτής δεν μπορεί από κοντά να βρει την μπάλα, που καταλήγει άουτ.
32’ Σέντρα-σουτ του Στρατουδάκη μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Σαρτζετάκης
41’ Σέντρα του Μπαμπουνάκη σουτ στην κίνηση του Στρατουδάκη η μπάλα παίρνει ανάποδα φάλτσα και περνάει παράλληλα από την εστία.
43’ Μπαλιά του Πολένα στην πλάτη της άμυνας ο Αράπι σουτάρει αλλά στέλνει την μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
57’ Σουτ του Σουχλάκη άουτ.
59’ Σέντρα του Στρατουδάκη κεφαλιά του Κλωθάκη η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία.
71’ Σουτ του Καλλιοντζάκη μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Συροκάκης.
73’ Σέντρα του Αράπι απομακρύνει ο Μπουρμπάκης και ο Ντούπη από πλεονεκτική θέση με σουτ στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
83’ Από μπαλιά του Ντούπη ο Σουχλάκης βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Κοκάκη που χάνει απίστευτη ευκαιρία, αφού την ώρα που έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Σαρτζετάκη γλίστρησε και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.
90+3’ Σπουδαία απόκρουση του Σαρτζετάκη σε σουτ του Ντούπη, με τον Σουχλάκη στην εξέλιξη της φάσης να σουτάρει άουτ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
114’ Μπαλιά του Μπαμπουνάκη στην πλάτη της άμυνας ο Βαρδάκης δεν πρόλαβε την μπάλα και μπλόκαρε ο Συροκάκης.