Εκανε το 2/2 με χατ-τρικ του Ποντίκα

Ηφαιστος Ασπίδα | 30 Οκτωβρίου 2022, 12:53

Ο Ηφαιστος με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ποντίκα (χατ-τρικ) ξεπέρασε τη σθεναρή αντίσταση της Ασπίδας (3-2), σημειώνοντας τη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Β’ Κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Λιουδάκη δυσκολεύτηκε κυρίως λόγω των πολλών χαμένων ευκαιριών που είχε, ενώ από την άλλη το σύνολο του Δημήτρη Φούρλα – που υπέστη την πρώτη ήττα καθώς στην πρεμιέρα “χαμογέλασε” – πάλεψε αρκετά το ματς και λίγο έλειψε να “γυρίσει” το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ηφαιστος ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι με γκολ στο 11’ όταν από εξαιρετική μπαλιά του Νικολακάκη ο Ποντίκας με πλασέ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν… επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με τους Γαρυφαλή, Ποντίκα και Ντινάι, για να τους… τιμωρήσει η μπάλα στο 39’ όταν ο Χασακής, που ξεχώριζε για την Ασπίδα με την παρουσία του, από πλάγιο άουτ συνδυάστηκε με τον Τσαούσι και από πλάγια θέση με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο τερματοφύλακας της Ασπίδας Τακμάκης έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις απέναντι σε Ντινάι (40’) και Ποντίκα (43’), για να “αγγίξουν” οι φιλοξενούμενοι το 1-2, όταν από λάθος στην άμυνα ο Χειλάς ήταν μόνος του απέναντι από τον Σφακιωτάκη αλλά πλάσαρε αδύναμα πάνω του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξανά ο Ηφαιστος έψαξε από νωρίς το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα, για να μπορέσει τελικά να… ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα στο 67’ όταν από λάθος στην άμυνα και πάσα του Χαλεβελάκη ο Ποντίκας πλάσαρε σωστά για το 2-1. Ο ίδιος παίκτης στο 77’ αξιοποίησε την ασίστ του Ντινάι πλασάροντας για το χατ-τρικ (3-1).

Στη συνέχεια ο Σφακιωτάκης επενέβη θετικά σε σουτ των Κυριτσιμπασάκη, Χασακή, ενώ και ο Τακμάκης με σπουδαία απόκρουση απέτρεψε το αυτογκόλ σε κεφαλιά του Κοζάκη.

Στο 88′ ο Κυριτσιμπασάκης κέρδισε πέναλτι από τον Σφακιωτάκη και ο Χασακής στο 90′ ευστόχησε από την “άσπρη βούλα” για το 3-2, που έφερε νέο ενδιαφέρον στο ματς για τα λεπτά των καθυστερήσεων, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, καθώς στο 90+5′ ο Πόγκας δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα στην κάθετη πάσα του Χασακή.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Μπούρδος

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Σφακιωτάκης, Σίνης, Νησωτάκης, Κουνδουράκης (90’ Φανταουσάκης), Χωραφάκης, Χαλεβελάκης, Κ. Νταουντάκης (57’ Σπανουδάκης), Νικολακάκης (80’ Καβρουδάκης), Ποντίκας (80’ Δασκαλάκης), Γαρυφαλής (57’ Σπυριδάκης), Ντινάι.

Ασπίδα (Δημήτρης Φούρλας): Τακμάκης, Κοζάκης, Γεωργίου, Πόγκας, Τσιτσώνης (67’ Μαρκόπουλος), Τσαούσι, Χασακής, Φέρτι, Χειλάς, Κυριτσιμπασάκης, Αποστολάκης.