Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά η έδρα μίλησε στο τέλος

Α.Ο.Κ. Χανιά | 15 Δεκεμβρίου 2019, 16:45

Ο ΑΟΚ Χανιά ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραρε 31 πόντους, η Χίος κατάφερε για τα επόμενα δύο να παροπλίσει τα ατού των γηπεδούχων αλλά η έδρα μίλησε στο τέλος και με τα τρίποντα του  Ζανιδάκη και την κλάση του Κιγμέτογλου στην τελευταία περίοδο οι Χανιώτες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα παίρνοντας τη νίκη με 73-58.

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε με ενέργεια στο παιχνίδι καταφέρνοντας γρήγορα να πάρει διαφορά χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα πόντων στα πρώτα τρία λεπτά με τον Παναγιώτη Κιγμέτογλου να έχει τον πρώτο λόγο στην επίθεση με 7 πόντους σε συνδυασμό με την άμυνας του ΑΟΚ το σκορ ήταν στο 12-2.

AOKXania Voureios Xiou 10

Το πρώτο καλάθι για την ομάδα της Χίου ήρθε στο έκτο λεπτό του παιχνιδιού ουσιαστικά με τον Κωνσταντινάκο με τους προηγούμενους τέσσερις πόντους των φιλοξενουμένων να έχουν μπει από τη γραμμή των βολών. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το εμφατικό 31-15 και τους Σκαμνάκη και Κιγμέτογλου να έχουν κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος.

AOKXania Voureios Xiou 8

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των Χανίων συνέχισαν με έναν φρενήρη ρυθμό και τον Παναγιώτη Κατράνα με δύο γρήγορα κλεψίματα βοήθησε την ομάδα του για να χτίσει μια διαφορά 21 πόντων (38-17).

AOKXania Voureios Xiou 29

Η ομάδα της Χίου γυρνώντας την άμυνα σε ζώνη δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου στην επίθεση και με τα σουτ να μην μπαίνουν συνδυαστικά η διαφορά μειώθηκε στους 11 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού έως το ημίχρονο ότι οι 14 πόντοι από τους 31 της ομάδας της Χίου ήρθαν από τη γραμμή των βολών ενώ ο ΑΟΚ Χανιά παρά το εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο με την επιθετική συγκομιδή να φτάνει μόλις τους 11 πόντους σε σύγκριση με τους 31 του πρώτου μέρους.

AOKXania Voureios Xiou 31

Μοναδικό πρόβλημα για τον ΑΟΚ Χανιά στο τέλος του ημιχρόνου τα 3 φάουλ σε ακόμα ένα παιχνίδι για τον Σκαμνάκη και τα 3 του Μηντζαρίδη.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΟΚ Χανιά έχοντας κάνει ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα του εντός έδρας για τη φετινή σεζόν δεν κατάφερε να κάνει σωστές επιλογές στην άμυνα και τα σουτ δεν έμπαιναν ευνοώντας τους φιλοξενούμενους για να φτάσουν τη διαφορά στον πόντο (52-51) με την ολοκλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού.

Οι παίκτες της Χίου πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 31’ με το πέμπτο τρίποντο του Κωνσταντινάκου ο οποίος δεν σταμάτησε να πληγώνει τον ΑΟΚ έξω από τη γραμμή των 6,75 κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι παρά το ότι η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +21 για τους Χανιώτες.

Εκεί μίλησε η κλάση του Παναγιώτη Κιγμέτογλου και η ευστοχία του Παναγιώτη Ζανιδάκη. Ο νεαρός γκαρντ του ΑΟΚ ευστόχησε σε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο του αγώνα συμβάολλοντας τα μέγιστα ενώ ο Παναγιώτης Κιγμέτογλου πρόσθεσε άλλους 8 στο τέλος του παιχνιδιού κρατώντας τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα ο ΑΟΚ και το ροζ φύλλο αγώνα να είναι γεγονός με το τελικό σκορ να είναι 73-58 υπέρ των γηπεδούχων.