Είχε την ουσία ο Ολυμπιακός

Super League 1 21 Νοεμβρίου 2020, 21:29

Ο Ολυμπιακός.. υπέφερε στο β’ ημίχρονο από τον Παναθηναϊκό, καταφέρνοντας παρ’ όλα αυτά να πάρει τη νίκη με 1-0. Το γκολ για τους "ερυθρολεύκους" ο Φορτούνης.

Ο Ολυμπιακός είχε την ουσία αντίθετα με τον Παναθηναϊκό όπου μετά το 55ο περίπου λεπτό ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, προσπαθώντας να φτάσει στην επίτευξη του γκολ, κάτι που δεν μπόρεσε, ενώ του άξιζε. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι τις καθυστερήσεις, οι “πράσινοι” επιδίωξαν στο γκολ που θα τους χάριζε το βαθμό στο γήπεδο “Καραϊσκάκη”.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη ήταν πιο ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 21’ σε μια φάση διαρκείας τα καρέ του Διούδη, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού ν’ αποκρούει την κοντινή προβολή του Μασούρα αλλά στην επαναφορά ο Φορτούνης με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε πέτυχε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ενα όμορφο παιχνίδι που είχε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και ειδικότερα για το Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να ρίχνει το βάρος πλέον τον αγώνα που ακολουθεί την Τετάρτη για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12’ Γύρισμα Μασούρα, ο Διούδης χάνει τη μπάλα από τα χέρια του, προσπαθεί να επωφεληθεί ο Φορτούνης, γίνεται φάουλ στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.
21’ (1-0) Ο Ραφίνια γυρίζει τη μπάλα στον Μασούρα που με προβολή προσπαθεί να νικήσει τον Διούδη, νικητής ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, η μπάλα επιστρέφει στον Φορτούνη που με ψηλοκρεμαστό σουτ ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.
33’ Πρώτη μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Κόρνερ από τον Χατζηγιοβάνη, κεφάλια του Κουρμπέλη, η μπάλα πέρνα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σα.
43’ Σέντρα “ξυραφιά” του Μασούρα για τον Ραντζέλοβιτς, την κρίσιμη στιγμή με προβολή κόβει ο Ζαγαρίτης διώχνοντας τη μπάλα σωτήρια σε κόρνερ.
48’ Κόρνερ του Φορτούνη, ο Σισέ πηδά ψηλότερα απ’ όλους, η κεφαλιά του φεύγει άουτ.
56’ Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί κόρνερ, κεφαλιά από τον Μαουρίσιο άουτ.
59′ Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Καρλίτος για τον Χατζηγιοβάνη αποκρούει σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ ο Σα.
77’ Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μακέντα με προβολή εξ επαφής στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σα μετά τη σέντρα του Ζαγορίτη.
84′: Ο Βιγιαφάνιες σηκώνει τη μπάλα για τον Σάντσες, που όμως δεν βρίσκει την μπάλα.
90+4’ Σέντρα του Σάντσες, κεφαλιά του Καρλίτος, ο Σα αποκρούει ενστικτωδώς σωτήρια για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Ντίας (Πορτογαλία). Βοηθοί: Ταβάρες (Πορτογαλία) – Σοάρες (Πορτογαλία). 4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής). VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών). ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

Κίτρινες κάρτες: Εμβιλά (35’), Χουάνκαρ (41’), Σάντσες (57’), Βιγιαφάνιες (85’), Μπουχαλάκης (89’)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78’ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66′ Σουντανί), Μασούρας (87’ Λοβέρα), Φορτούνης (87’ Ανδρούτσος)

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (63′ Βιγιαφάνιες), Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρ, 90’ λ.τρ. Μολό), Μακέντα, Καρλίτος