Έχει ακόμα “σφυγμό”

Super League 1 5 Δεκεμβρίου 2016, 22:37

Ο Ηρακλής πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ο «γηραιός» κάνοντας μάλιστα ανατροπή επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο ματς που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική.

planakis

Οι φιλοξενούεμνι προηγήθηκαν με τον Κοζορώνη στο 7′ ενώ αμέσως μετά έλαβαν χώρα επεισόδια στις κερκίδες του Καυτανζογλείου. Όταν, πέντε λεπτά αργότερα, επανάρχισε το ματς ο Ηρακλής έφτασε στην ισοφάριση με τον Περόνε στο 14’. Μέχρι το τέλος του α’μέρους ο ηρακλής ήταν ελαφρώς καλύτερος, αλλά χωρίς ιδιαίτερη πίεση στην αντίπαλη εστία. Το β’ 45λεπτο ήταν πολύ καλύτερο με τις δυο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά τελικά αυτός που σκόραρε ήταν ο Ηρακλής με τον Αγγελόπουλο στο 88’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 90’, αλλά ο Μιχαήλ τη σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον.

Oι νικητές έτσι έφτασαν τους 6 βαθμούς, παραμένοντας ωστόσο ουραγοί στον πίνακα, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε στους 17 και τη τρίτη θέση.

Γήπεδο: “Καυτανζόγλειο”

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας), Παναγιώτης Κασσαβέτης (Δυτικής Αττικής)

4ος διαιτητής: Νικόλαος Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι (83′ Λουκίνας), Ιντζόγλου, Πασάς (70′ Λεοζίνιο), Μοντέιρο, Κούρος (70′ Άγγελόπουλος), Περόνε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Καρανίκας (62′ Μπουκουβάλας), Μπέριος Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κούτρης, Κοζορώνης, Λίλα, Γιάκος, Ζάιρο (71′ Μαμπουλού), Κόντε (76′ Ακόστα).

Γκολ: 14′ Περόνε, 88′ Αγγελόπουλος/7′ Κοζορώνης

Κίτρινες:  67′ Κούρος, 73′ Περόνε/50′ Κούτρης, 75′ Γιάκος