Έχασε την ευκαιρία ο ΟΦΗ

ΟΦΗ | 8 Δεκεμβρίου 2019, 18:02

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι αλλά τελικά γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Λαμία με 2-1 χάνοντας την ευκαιρία να αναρριχηθεί εκ νέου στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά το πέρας της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Οι Ηρακλείωτες κέρδισαν μόλις στο 10’ πέναλτι με τον Ναμπί να αναλαμβάνει την εκτέλεση, να ευστοχεί αλλά να στέκεται άτυχος μιας και έπαθε θλάση κατά την εκτέλεση και μόλις έκανε το 1-0 αντικαταστάθηκε από τον Στάικο.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη δάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα είχε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του.

Αντί αυτού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία κέρδισε φάουλ το οποίο μετέτρεψε σε πέναλτι ο διαιτητής συμβουλευόμενος το VAR και κόντρα στη ροή του ματς ο Τουράμ έκανε το 1-1 για τους γηπεδούχους.

O OΦΗ βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο αγνώριστος με τη Λαμία ουσιαστικά να παραλαμβάνει τα ηνία του αγώνα και αυτή την υπεροχή να την μετουσιάζει σε γκολ στο 59’ όταν Ο Ελίν Δημούτσος με ωραίο πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1.

Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο παιχνίδι χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί και πάλι στην τρίτη θέση, με τη Λαμία να φτάνει στην 7η θέση της βαθμολογίας της Super League 1.

Κίτρινες Κάρτες: 10’ Θεοδωρόπουλος, 17’ Κοροβέσης, 28’ Μάνος, 71’ Σεμέντο, 77’ Στάικος, 88′ Δημούτσος

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Κωνστάντιος (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκαρντοβέλι, Ρόμανιτς (83′ Τζανετόπουλος), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Σκόνδρας, Τουράμ, Ντελ Πίνο (37′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66′ Κουτρουμπής), Κοροβέσης (79′ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί (13′ Στάικος), Σεμέντο.