Εχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του ο Χανιά BC

Μπάσκετ 12 Φεβρουαρίου 2022, 20:35

Ενα δικό του παιχνίδι έχασε το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό του Κλαδισού ο Χανιά BC. Η ομάδα του Γιάννη Θεολογίτη είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά υπέστη την ήττα από τη Μεσσαρά με 70-65.

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση για τη Μεσσαρά, η οποία έχοντας σ’ εκπληκτική μέρα τον Κατσαπρακάκη που σημείωσε 29 πόντους ουσιαστικά βρήκε τις λύσεις στο σκοράρισμα, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Ο Χανιά BC έδειξε ότι μπορούσε να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, παίρνοντας μάλιστα διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν φρόντισε να την αξιοποιήσει, δίνοντας τη δυνατότητα στη Μεσσαρά να πάει το ματς στην παράταση. Ουσιαστικά, αυτό πιστοποιήθηκε με το εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Κατσαπρακάκη για το 62-62.

Στην παράταση που ακολούθησε οι παίκτες της Μεσσαράς ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια, θωρακίζοντας παράλληλα την άμυνά τους, με συνέπεια να φτάσουν στη νίκη, ανεβάζοντας το σερί τους στο 6-6 ενώ ο Χανιά BC παραμένει στις 2 νίκες, έχοντας πλέον 10 ήττες.

Εκτός του Κατσαπρακάκη, ο Ηλιάκης πρόσθεσε 16 πόντους για τη Μεσσαρά ενώ ο Χανιά BC είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ρεντινιώτη να πετυχαίνει τους περισσότερους (17).

Διαιτητές: Τσαϊρίδης – Σταυρουλάκης

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 27-30, 47-42, 62-62, 65-70 (παρ.)

Χανιά BC (Γιάννης Θεολογίτης): Πρωτοπαπαδάκης 2, Πισλής, Κουπλάκης 13(3), Καφτάνης 15(2), Κολιόπουλος, Σκέμπι 2, Ρεντινιώτης 17 ,Μηλάς 12, Καστανάκης, Μαραθάκης 2, Κόης 2

ΓΑΣ Μεσσαρά (Διογένης Δαρυβιανάκης): Ηλιάκης 16, Μπαντουβάς, Παπαδοφραγκάκης 6(2), Δαρυβιανάκης, Κατσαπρακάκης 29(4), Σβυρινάκης 3(1), Χαραλαμπάκης 2, Αγγελιδάκης 9, Στεφανουδάκης 5