Ε”Χ”ασε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ (1-1)

Super League 1 11 Απρ 2021, 19:12

Παρότι προηγήθηκε, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης, με το τελικό 1-1 να χαρακτηρίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.

Ο “δικέφαλος” του Βορρά φτάνει έτσι τους 51 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο τον Aρη μετά την ήττα που υπέστη από την AEK. Από την άλλη, o Αστέρας παραμένει στην 6η θέση, έχοντας 44 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με το σουτ απ’ τον Σβιντέρσκι στο 56ο λεπτό, με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Παπαδόπουλου.

Δέκα λεπτά σχεδόν μετά, στο 65’, ήρθε η ισοφάριση για τον Αστέρα, όταν ο Μπαράλες τροφοδότησε από πλάγιο άουτ τον Μουνάφο, ο οποίος στην προσπάθειά του να σουτάρει, η μπάλα βρήκε τον Ουάρντα και από τα πόδια του Αργεντινού μέσου κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν έτσι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ είχε και δύο δοκάρια στο ματς και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, στο 5ο και το 22ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη, τον Σβιντέρσκι, που αποδείχτηκε ο πιο απειλητικός παίκτης για τους γηπεδούχους.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας).
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Κόλλιας (Ηπείρου).
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών).
VAR: Μανούχος (Αργολίδας). ΑVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας).

Κίτρινες κάρτες: Κώτσιρας (13′), Ζίβκοβιτς Αντρ. (51′), Μουνάφο (60′), Ντάγκλας Αουγκούστο (60′), Κρέσπο (77′), Ουάρντα (83′).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνο, Βαλιέντε, Μουνάφο (79′ Μπελόκ), Τιλίκα (79′ Κρέσπι), Σίτο (67′ Ιγκλέσιας), Λουίς Φερνάντεθ (16′ λ.τρ. Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μπάμπα, Ινγκασον, Κρέσπο, Ντάγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ (76′ Κρμέντσικ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58′ Ελ Καντουρί), Ουάρντα (83′ Μουργκ), Σβιντέρσκι.