Ε”Χ”ασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός

Super League 1 22 Ιανουαρίου 2023, 22:37

Παρότι προηγήθηκε, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του στο Περιστέρι, αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, με τον Ατρόμητο να κατακτά την ισοπαλία με σκορ 1-1.

Μάλιστα, στο 81ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο όταν ο Ροτάριου βρέθηκε εντελώς αφύλακτος στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Φριντζόνσον αστόχησε από κοντά με προβολή. Εάν εκεί ερχόταν το γκολ, ο Ατρόμητος θα έκανε την πλήρη ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να κάνει τη δουλειά του χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 54ο λεπτό ο Μπακαμπού μετά την πολύ ωραία ασίστ του Μπιέλ. Ωστόσο, επτά λεπτά αργότερα, στο 61’, ο Ατρόμητος προειδοποίησε με ισοφάριση, έχοντας δοκάρι με την κεφαλιά του Χατζηισαΐα, με το 1-1 να έρχεται τελικά στο 64’ με το ψηλοκρεμαστό πλασέ από τον Φριντζόνσον.

Ετσι, ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία με νίκη να πλησιάσει στους 4 βαθμούς την κορυφή και τον Παναθηναϊκό, ωστόσο μετά και τη νίκη του ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο πλέον μοιράζεται την 3η θέση με το “δικέφαλο” του Βορρά.

Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκοι” μειώνουν στους 6 βαθμούς τη διαφορά τους από την 1η θέση ενώ βρίσκονται πια στο -5 από την ΑΕΚ.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Ντε Μποκ – Μπακαμπού, Ροντινέι, Μασούρας

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Στρούγγης, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ (76′ Οικονομίδης), Φριντζόνσον (82′ Τζοβάρας), Ροτάριου, Ρομπάιγ (88′ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (82′ Κωτσόπουλος)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Ντόι, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Ινμπομ Χουάνγκ (69′ Γκάρι Ροντρίγκες), Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (84′ Σαμασέκου), Χάμες Ροντρίγκες, Μπακαμπού (69′ Ελ Αραμπί)