“Eκτέλεση” από Βιγιαφάνιες και… Ζαχαριάδη

Πλατανιάς | 7 Ιανουαρίου 2018, 18:02

Για 72 λεπτά ο Πλατανιάς "κρατούσε" στη Λεωφόρο περιορίζοντας στο 0-0 τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά, τα μεγάλα λάθη του Ζαχαριάδη με δύο πέναλτι που δεν έπρεπε να δοθούν χάρισαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό με σκορ 2-0.

Το πρώτο πέναλτι σημειώνεται στο 72’, στο οποίο ο Πλατανιάς δικαίως μπορεί να διαμαρτύρεται ότι δεν έπρεπε να δοθεί, αφού πριν η μπάλα βρει στο χέρι του Ντικαμονά, αυτή βρίσκει σε ένα… άλλο χέρι, αυτό του Αλτμαν, άρα ο διαιτητής Ζαχαριάδης όφειλε να έχει σταματήσει τη φάση. Τελικά, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση που ακολουθεί από τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα, Λούκας Βιγιαφάνιες, ο Παναθηναϊκός φτάνει στο 1-0.

Το δεύτερο και ακόμα πιο μεγάλο λάθος από τον Ζαχαριάδη έρχεται στο 89’ όταν πάλι ο Βιγιαφάνιες, σουτάρει, η μπάλα βρίσκει την πλάτη του Καρυπίδη, αλλά ο διαιτητής “βλέπει” χέρι, υποδεικνύοντας ένα πραγματικά ανύπαρκτο πέναλτι, το οποίο κάνει γκολ και πάλι ο Βιγιαφάνιες.

Για τον Πλατανιά, το ντεμπούτο τους έκαναν στη Λεωφόρο τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα, αλλά ειδικότερα ο ένας, που δεν είναι άλλος από τον Κλιάιτς, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ο Σέρβος τερματοφύλακας ήταν πραγματικά εξαιρετικός, κρατώντας με τις αποκρούσεις του ειδικότερα στο α’ ημίχρονο στο παιχνίδι τον Πλατανιά, ενώ ακόμα και στο πρώτο πέναλτι του ΠΑΟ πέφτει στη σωστή γωνία και θα μπορούσε να έχει αποκρούσει την εκτέλεση του Βιγιαφάνιες. Από εκεί και πέρα, αγωνίστηκαν ακόμη ο Ντουαλά και ο Πετρόπουλος που έδειξαν μαχητικοί.

Παρ’ όλα αυτά, ο Πλατανιάς είναι γεγονός ότι επιθετικά δεν παρουσίασε πραγματικά τίποτα, πέραν ενός σουτ από τον Κοροβέση στο α’ ημίχρονο και ένα ακόμα από τον Πετρόπουλο στην επανάληψη. Μάλιστα, όσο ο χρόνος κυλούσε, ο Παναθηναϊκός γινόταν πιο απειλητικός, πιέζοντας για το γκολ.

Να σημειωθεί επίσης, ότι ο Πλατανιάς τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Ντικαμονά στο 82’ για φάουλ στον Βιγιαφάνιες. Ο Πλατανιάς που παραμένει στους 6 βαθμούς, αδυνατώντας να πάρει το θετικό αποτέλεσμα σε μια πάντως πολύ δύσκολη έδρα και επί ενός αντιπάλου όπως είναι ο Παναθηναϊκός και το έργο του παραμένει, έτσι, πολύ δύσκολο… Την άλλη, δε, αγωνιστική αγωνίζεται πάλι εκτός έδρας, κόντρα αυτή τη φορά στην Ξάνθη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12’ Ο Μουνιέ παίρνει τη μπαλιά από τον Λουντ και μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή του Πλατανιά, σουτάροντας προς την εστία, με τον Κλιάιτς να βρίσκει τη μπάλα, αλλά αντί για κόρνερ υποδεικνύεται άουτ.
21’ Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Δημούτσο να γυρίζει λανθασμένα για τον Καρυπίδη, αλλά κερδίζει οΜουνιέ που βρίσκεται απέναντι από τον Κλιάιτς, με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά ν’ αποκρούει σωτήρια.
25’ Νέα απόκρουση από τον Κλιάιτς διώχνοντας σε κόρνερ. στο σουτ του Βιγιαφάνιες που πήρε τη μπαλιά από τον Ινσούα.
30’ Ωραία συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού, τελικό σουτ από τον Ινσούα, άουτ.
39’ Σουτ από τον Κοροβέση αποκρούει σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος.
45’+1’ Σουτ από τον Αλτμαν, ο Κλιάιτς αποκρούει.
45’+4’ Ο Βιγιαφάνιες εκτελεί φάουλ, ακολουθεί η κεφαλιά από τον Κολοβέτσιου, η μπάλα περνά άουτ.
54’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χίλιεμαρκ, άουτ.
60’ Μακρινό σουτ από τον Ντουαλά χωρίς τύχη.
61’ Ο Κουλιμπαλί θα πλασάρει αδύναμα στην αγκαλιά του Κλιάιτς.
67’ Σέντρα του Κουλιμπαλί, κεφαλιά του Αλτμαν, άουτ.
71’ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ντικαμονά στο σουτ του Βιγιαφάνιες. Αρχικά ωστόσο, η μπάλα βρίσκει το χέρι του Αλτμαν, το οποίο δεν δίνεται.
72’ (1-0) Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βιγιαφάνιες.
76’ Ο Πετρόπουλος σουτάρει από το ύψος της περιοχής ψηλά άουτ.
80’ Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά. Ο Βιγιαφάνιες πασάρει για τον Δώνη που από κοντά δεν μπορεί να πλασάρει προς την εστία του Κλιάιτς.
82’ Ο Ντικαμονά αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βιγιαφάνιες.
85’ Σέντρα του Βιγιαφάνιες, εξ επαφής κεφαλιά του Αλτμαν, άουτ.
86’ Σουτ από τον Χατζηγιοβάνη άουτ.
89’ Νέο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, με το σουτ του Βιγιαφάνιες να βρίσκεται την… πλάτη του Καρυπίδη, αλλά ο Ζαχαριάδης υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών!
90’ (2-0) Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βιγιαφάνιες.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σίπκας (Πέλλας) – Χατζηνάκος (Δράμας)
4ος διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μουνιέ (33’), Δημούτσος (38’), Κοροβέσης (45’+3’), Στάμου (53’), Αγγελόπουλος (63’), Δώνης (66’), Ντικαμονά (72’, 82’), Καρυπίδης (90’)
Κόκκινη κάρτα: Ντικαμονά (82’)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Ινσούα, Τζανδάρης, Λουντ (46’ λ.τρ. Χίλιεμαρκ), Βιγιαφάνιες, Μουνιέ (81’ Χατζηγιοβάνης), Αλτμαν, Πίσπας (62’ Δώνης)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κλιάιτς, Ουές (44’ λ.τρ. Στάμου), Ντικαμονά, Καρυπίδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Παπανικολάου (68’ Πετρόπουλος), Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ (46’ Ντουαλά)