Δύσκολα ο Νέος Σαμψών, ξεπέρασε το εμπόδιο της ΕΘΚ

Νέος Σαμψών ΕΘΚ | 19 Νοεμβρίου 2022, 18:54

Ο Νέος Σαμψών πέτυχε την τρίτη του νίκη στη Β' κατηγορία, μετά την δύσκολη εκτός έδρας επικράτηση επί της ΕΘΚ με 3-2, στο Ακρωτήρι.

Σε ένα… άγριο από θέμα σκοραρίσματος πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα και πάλεψαν για την πρώτη τους νίκη. Προηγήθηκαν στο ξεκίνημα και ισοφάρισαν μετά την ανατροπή που δέχτηκαν. Τελικά, το γκολ του Μπαμπούλια έκανε τη διαφορά και ήταν εκείνο που έδωσε τη νίκη.

Μόλις στο 2′, η ΕΘΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά πρώτα ο Αμαραντίδης και στη δεύτερη προσπάθεια ο Μπουτζαλής, δε μπόρεσαν να κάνουν το 1-0. Μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Νέος Σαμψών στο 14′, αλλά το φάουλ του Δόβελου σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά λίγο μετά έγινε το 1-0, με τον Μπουτζαλή που άνοιξε το σκορ με πλασέ στην περιοχή.

Ο Νέος Σαμψών έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε γρήγορα στο 25′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Δόβελου. Μάλιστα στο 33′ ο Μαρτσάκης έγραψε και την ολική ανατροπή (1-2) με πλασέ.

Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε και απάντησε και η ΕΘΚ στη συνέχεια. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μπουτζαλής βρήκε εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα, με εκτέλεση φάουλ, για το 2-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν ανοικτό από ‘κει και πέρα για τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος και τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μαρτσάκη στο 70’. Ο Μπαμπούλιας ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Διαιτητής: Χρυσός Βοηθοί: Καντεράκη – Μπραουδάκη

Eνωση Θ.Κ. (Μάκης Γιαννόπουλος): Γεωργιάδης, Αννινος (20′ λ.τρ. Μαυρεδάκης), Γκούβερης, Καλλέργης Αλ., Τζανακάκης, Ροζάκης (65′ Χριστοδουλάκης), Βαρδαλάκης, Καμηλάκης, Μπουτζαλής Στ., Χατζηγεωργίου (65′ Κουτσογιαννάκης), Αμαραντίδης (65′ Χναράκης)

Nέος Σαμψών (Παναγιώτης Παλαθούρας): Αλλίου, Μπολανάκης, Βαρίκος, Κοντός, Ματσαμάκης, Χανταμπάκης (70′ Μαρινάκης), Τρούλος (20′ λ.τρ. Σαρτζετάκης), Λαβράνος, Δόβελος, Μαρτσάκης (90′ Μπόκολος), Μπαμπούλιας