Δύσκολα η ΑΕΚ τον Ιωνικό (81-74)

Μπάσκετ 23 Ιανουαρίου 2021, 22:19

Δυσκολεύθηκε αλλά επικράτησε του Ιωνικού η ΑΕΚ με 81-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Οι "κιτρινόμαυροι" επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-3, τη στιγμή που η ομάδα της Νίκαιας έχει 4-8.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, οι οποίες για την ΑΕΚ αυξήθηκαν στην πορεία καθώς τραυματίστηκε κι αποχώρησε ο Νίκος Γκίκας. Οι γηπεδούχοι πήραν πολλά από την εμπειρία των Ματσιούλις, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ και Σλότερ, στην τελευταία περίοδο ενώ σημαντικά τρίποντα σε εκείνο το σημείο σημείωσε και ο Ρογκαβόπουλος.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του σκορ για τα πρώτα τριάντα λεπτά, βρήκε τις λύσεις όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με -11 να πλησιάσει στο ακλάθι, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή.

Ο Λοτζέσκι με 21 πόντους (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ. Ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ματσιούλις 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Λάνγκφορμτ 13 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μαυροκεφαλίδης ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (5 ριμπάουντ – 3 ασίστ), ο Χουγκάζ είχε 15 πόντους συν 10 ριμπάουντ και ο Πριτζέτ 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74
Διαιτητές: Π. Παπαπέτρου – Παναγιώτου – Κατραχούρας (Κάλφα)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16 (8/10 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 2 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λοτζέσκι 21 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ).

Ιωνικός (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2 (1/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 18 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 8 (3/10 σουτ), Τολιόπουλος 8 (3/11 σουτ), Χουγκάζ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, Πριτζέτ 12 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 11 (1).