Δοκάρια ο Πλατανιάς, γκολ ο Κισσαμικός! (pics)

Χανιά Πλατανιάς | 9 Αυγούστου 2016, 20:25

Ο Πλατανιάς… σημάδευε τα δοκάρια και ο Κισσαμικός τα δίχτυα, στο φιλικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Μάλεμε και βρήκε νικήτρια την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου με σκορ 2-1.

Ο Πλατανιάς δημιούργησε πολλές τελικές φάσεις και είχε τρία δοκάρια, αλλά σίγουρα ανησυχητικό είναι το γεγονός ότι δέχτηκε δύο γκολ και έδειξε ότι χρειάζονται βελτιώσεις εν όψει της πρεμιέρας με τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη για τον Κισσαμικό για πρώτο φιλικό και για ομάδα που ακόμα “χτίζεται” η εικόνα ήταν πολύ καλή, με καλή αμυντική τακτική, σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Ο Μάντζης στο 39’ και ο υπό δοκιμή Βραζιλιάνος Τιάγκο Σίλβα στο 47’ σκόραραν για τον Κισσαμικό, που είχε και δοκάρι με τον σκόρερ του 0-2 στο 49’. Ο Ντιλαβέρ, που έδειξε αρκετά καλά στοιχεία, μείωσε στο 88’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ για τον Πλατανιά.

kissamikos 11ada filikou

platanias 11ada filikou

Οι φάσεις του αγώνα

11′ Ο Βάντερσον πασάρει για τον Γιακουμάκη που προσποιείται απέναντι στον Λαζαρίδη πλασάροντας αδύναμα άουτ.
14′ ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα από τον Στανισάβλιεβιτς κεφάλια από το ύψος του πέναλτι από τον Γιακουμάκη η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ.
20′ Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Τσουράκη η μπάλα καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Λαζαρίδη.
22′ Καλή συνεργασία των παικτών του Κισσαμικού. Ο Βλάχος πασάρει ωραία για τον Πέεφ που χάνει το κοντρόλ και δεν μπορεί να πλασάρει προς το τέρμα του Σωτηρίου.
28′ Προσποίηση και σουτ από τον Γιακουμάκη μέσα στην περιοχή άουτ.
32′ Μπαλιά για τον Μανούσο μέσα στην περιοχή που πραγματοποιεί ένα πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από τα δοκάρια.
37′ ΔΟΚΑΡΙ: Πλασέ από τον Στανισάβλιεβιτς αποκρούει εντυπωσιακά ο Λαζαρίδης, ο Τσουράκης από κοντά στη συνέχεια στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει στα πόδια του Μανούσου που πραγματοποιεί νέο σουτ που αποκρούεται από την άμυνα του Κισσαμικού.
39′ ΓΚΟΛ: (0-1) Ο Βλάχος μοιράζει ασίστ για τον Μάντζη που από πολύ κοντά πλασάρει εύστοχα προς την εστία του Πλατανιά.
44′ ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα από τον Μανούσο κεφαλιά-ψαράκι από τον Γιακουμάκη η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λαζαρίδη.
47’ ΓΚΟΛ: (0-2) Από ωραία προσπάθεια του Κίκε ο Τιάγκο Σίλβα σκοράρει για το 0-2.
49’ ΔΟΚΑΡΙ: Φάουλ του Τιάγκο Σίλβα ο Κοκκαλάς βρίσκει όσο χρειάζεται την μπάλα για να προσκρούσει στο δοκάρι και να μην καταλήξει στα δίχτυα.
62′ Ο Ντιλαβέρ απέναντι από τον Γκέκα πραγματοποιεί δυνατό σουτ και ο τερματοφύλακας του Κισσαμικού αποκρούει.
63′ Νέα καλή φάση για τον Πλατανιά με τον Κουλιμπαλί να βρίσκεται στην περιοχή αλλά να σουτάρει πάνω στον Γκέκα.
70′ Σουτ του Κουλιμπαλί στην αγκαλιά του Γκέκα.
83′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Ηλιάδη, κεφαλιά από τον Πριντέτα, νέα κεφαλιά από τον Ντιλαβέρ η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
88’ ΓΚΟΛ: (1-2) Με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ του Ντιλαβέρ ο Πλατανιάς μειώνει σε 1-2.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Σινιοράκης-Καλφάκης
4ος διαιτητής: Ούτας

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου (46’ Κοκκαλάς), Αποστολόπουλος (46’ Κουλιμπαλί), Κάργας (46’ Πριντέτα), Καρυπίδης (46’ Μπανανά), Βάντερσον (73’ Ζίκο), Γκνιάτιτς (46’ Μουνάφο), Στανισάβλιεβιτς (46’ Ντεβέσα), Μενδρινός (46’ Γουνδουλάκης), Τσουράκης (46’ Ηλιάδης), Μανούσος (46’ Ντίνας), Γιακουμάκης (46’ Ντιλαβέρ).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης (46’ Γκέκας), Τσερκέζος (46’ Παγώνης), Παντελάκης, Σταθάκης (46’ Ραπτάκης), Τσοντάκης, Σελινιωτάκης (46’ Αντωνιάδης), Ενγκουέμ, Πέεφ (46’ Τιάγκο Σίλβα), Θέος (46’ Κίκε), Βλάχος (46’ Μίλιτς), Μάντζης (70’ Φυντικάκης)