Διπλό στο Αλκαζάρ με αυτογκόλ

ΟΦΗ | 12 Δεκεμβρίου 2020, 19:12

Σπουδαίο διπλό για τον ΟΦΗ, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Επικράτησε στο Αλκαζάρ της ΑΕΛ με 1-0 χάρη στο αυτογκόλ του Σπαρβ.

Η Κρητική ομάδα ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και δημιούργησε περισσότερες (και κλασικότερες) ευκαιρίες. Το πρόβλημα στην τελική προσπάθεια το “διόρθωσε” ένας… αντίπαλος. Ήταν το 58ο λεπτό όταν ο Τιμ Σπαρβ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι.

Γενικά η ΑΕΛ ήταν ακίνδυνη επιθετικά και ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα φθάνοντας στην τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του. Αντίθετα οι Θεσσαλοί υπέστησαν την τρίτη εντός έδρας ήττα και την έβδομη συνολικά παραμένοντας στην προτελευταία θέση της κατάταξης με μόλις έξι βαθμούς.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Αλκαζάρ:

2′ Εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, από δεξιά εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

6′ Ο Ντουρμισάι, μετά το σουτ του Πινακά που βρήκε σε σώμα αντιπάλου, έκανε νέο σουτ στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

10′ Αρκετά φιλόδοξο αυτό που επιχείρησε ο Γιαννούλης στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νάγκι.

25′ Ο Σαρδινέρο υποδέχθηκε την κάθετη τον Μπαλογιάννη, έκανε 30αρα κούρσα και μπήκε διαγώνια στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επειχίρησε πέρασε ένα περίπου μέτρο από το δεξί δοκάρι της εστίας του Νάγκι.

30′ Σέντρα του Φίλιπ, ο Πινακάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του Σωτηρίου.

42′ Μακρινό και αδύναμο σουτ του Ουές, η μπάλα δίπλα από την εστία του Νάγκι.

45′ Εξαιρετική σέντρα του Ουές, ο Σαρδινέρο ήταν αμαρκάριστος και θα μπορούσε να απειλήσει τον Νάγκι αλλά πήδηξε σε λάθος χρόνο και δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι από το ύψος της περιοχής.

52′ Πολύ δυνατό σουτ του Στάικου έξω από την περιοχή, απομάκρυνε ο Νάγκι.

55′ Ο Μπαλογιάννης βγήκε στην αντεπίθεση, σουτ του Στάρτζεον μπλόκαρε ο Νάγκι.

57′ Άστοχο σουτ του Πλατέλλα.

58′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τιμ Σπαρβ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ κι έδωσε προβάδισμα στην Κρητική ομάδα. Ο Λυμπεράκης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Φινλανδός στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι.

61′ Ο Μιλοσάβλιεβιτς προσπάθησε να γίνει απειλητικός, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε.

62′ Σουτ του Στάρτζεον, η μπάλα δύο περίπου μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι.

74′ Μακρινό σουτ του Μπαλογιάννη, μπλόκαρε ο Νάγκι.

81′ Κεφαλιά του προωθημένου Διαμαντή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Στάρτζεον, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Νάγκι.

Κίτρινες: Μπαλογιάννης (67′), Γλυνός (76′), Μιλοσάβλιεβιτς (77′), Πλατέλλας (87′), Σωτηρίου (89′), Τρούγιτς (94′).

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)
Α’ Βοηθός: Ιορδάνης Δημητριάδης (Δυτικής Αττικής)
Β’ Βοηθός: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
Παρατηρητής: Κωνσταντίνος Βλάχος (Γρεβενών)

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος (64′ λ.τρ. Γλυνός), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς (80′ Ζαχαράκης), Φίλιπ, Πινακάς (56′ Τρούγιτς), Ντουρμισάι (56′ Γιουνές), Πλατέλλας.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Βούρος, Γιαννούλης, Λυμπεράκης (86′ Κοροβέσης), Στάικος, Μεγιάδο, Στάρτζεον (93′ Γρίβας), Μπαλόγιαννης (78′ Γιάννου), Σαρδινέρο.

Άξια αναφοράς:

➩ Ήταν το πρώτο ματς, στο οποίο ο ΟΦΗ δεν δέχθηκε γκολ μετά από καιρό. Για την ακρίβεια είχε δεχτεί γκολ και στα 17 προηγούμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, μετά το 0-0 στην έδρα του με τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ της περασμένης περιόδου.

➩ Ένα (ακόμη) αρνητικό σερί “έσπασε”. Ο ΟΦΗ είχε δεχτεί γκολ και στα 23 τελευταία προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια του, από την αρχή της περασμένης σεζόν δηλαδή. Τελευταία φορά που κράτησε το “μηδέν” ήταν το Μάιο του 2019, όταν νίκησε τον Ατρόμητο με 2-0. Πλέον υπάρχει και το 1-0 στο Αλκαζάρ.

➩ Η Κρητική ομάδα αγνοεί την εκτός έδρας ισοπαλία από από τον περασμένο Γενάρη. Εκτός έδρας έχει κερδίσει φέτος -εκτός της ΑΕΛ- στη Λαμία και στον Βόλο, ενώ έκανε τρεις ήττες ανάμεσα σε αυτά. Δεν έχει ισοπαλία στα 13 τελευταία εκτός έδρας, με 10 ήττες και τρεις νίκες. Η τελευταία ισοπαλία του ήταν στις 26 Ιανουαρίου στην Ξάνθη.

➩ Για την ΑΕΛ ήταν το έβδομο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στην έδρα της, με την τελευταία εντός έδρας νίκη της να είναι στο ΑΕΛ FC Αρένα στις 22 Ιουνίου επί του Βόλου. Από τότε έχει τρεις ήττες και τέσσερις ισοπαλίες, έχοντας σημειώσει δύο μόλις τέρματα.

➩ Η ΑΕΛ έχει δεχτεί γκολ στα δέκα από τα ένδεκα παιχνίδια της σεζόν, κρατώντας το “μηδέν” μόνο με τον Ατρόμητο.