Διπλή ανατροπή και 4/4 ο Ν. Κισσαμικός | pics

Νέος Κισσαμικός Μινώταυρος | 13 Νοεμβρίου 2022, 16:55

Ο Νέος Κισσαμικός συνεχίζει την προέλασή του στην Α' κατηγορία, περνώντας με ανατροπή από τις Μουρνιές με 3-2 σε βάρος του Μινωταύρου.

Η ομάδα του Καστελίου δείχνει αν μη τι άλλο εντυπωσιακή στο ξεκίνημα, φτάνει πλέον τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Βρίσκεται στη 2η θέση και με παιχνίδι λιγότερο, αυτό που έχει αναβληθεί με τον Παγχανιακό/ΔΑΑΟΧ.

Το αποτέλεσμα περνά σε δεύτερη μοίρα, αφού το ματς επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Μανώλη Παπαδάκη του Μινωταύρου (φωτ. κάτω), περίπου στο πρώτο ημίωρο. Σε μία ανύποπτη φάση κι ενώ ο ίδιος είχε τη μπάλα στην κατοχή του, το πόδι του κόλλησε στον αγωνιστικό χώρο, με τον ίδιο να ζητά αμέσως βοήθεια. Αμεσα μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου και βέβαια οι ευχές όλων είναι να μην έχει κάτι σοβαρό.

Από εκεί και πέρα το πρώτο ημίχρονο είχε τρία γκολ, ρυθμό και αρκετό πάθος από τις δύο ομάδες. Ο Νέος Κισσαμικός ευτύχησε στο 22′ να κερδίσει πέναλτι. Από βαθιά μπαλιά του Βασιλάκη στον Λεβεντέλλη στην περιοχή, ο Σούλκε τον ανέτρεψε και ο Κουκλάκης έδειξε άσπρη βούλα. Ο Λευτέρης Κομπογεννητάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1 στις Μουρνιές.

Ο Μινώταυρος απάντησε στη συνέχεια και έφερε το ματς τούμπα. Στο 39′ ο Βόρφι με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο “Γ” του Μαστοράκη για το 1-1. Μάλιστα τρία λεπτά μετά έγινε η ολική ανατροπή σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, με έναν άλλο νεαρό, τον Ανδρουλάκη, που σούταρε σχεδόν από το ίδιο σημείο, στέλνοντας όμως χαμηλά τη μπάλα στη γωνία του Μαστοράκη, για το 2-1.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Κισσαμικό να φτάνει πολύ γρήγορα στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο που σκόραρε ο Μινώταυρος στο πρώτο. Ο Βασιλάκης με ένα “ξερό” σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε τη μπάλα χαμηλά στη γωνία του Πρωτοπαπαδάκη για το 2-2.

Στη συνέχεια δεν υπήρξαν αρκετές φάσεις. Ο Κισσαμικός απείλησε στο 69′, με τον Ζαχ. Κομπογεννητάκη σε φάση κοντά στην εστία δε μπόρεσε να τελειώσει τη φάση όπως ήθελε. Τελικά, στο 82′ μετά από πάσα του Λεβεντέλλη, ο Κουλούρης με διαγώνιο σουτ, πέτυχε τη νέα ανατροπή (2-3).

Λίγο μετά στο 84′, ο Μινώταυρος έφτασε κοντά στο 3-3, όταν από σέντρα του Βόρφι, ο Χατζής βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώματα. Στο 89′ ο Βασιλάκης πρόλαβε τελευταία στιγμή να απομακρύνει τη σέντρα του Αναστασόπουλου στην καρδιά της άμυνας στην τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Κουκλάκης Βοηθοί: Σινιοράκης – Ξενάκη

Μινώταυρος (Βασίλης Κούτας): Πρωτοπαπαδάκης, Δαμανάκης, Σούλκε, Νταγιάκος (72′ Σεληνιωτάκης), Ζαγκουντίνος, Βόρφι, Παπαδάκης Μ. (36′ λ.τρ. Ξεκουκουλωτάκης), Ανδρουλάκης (72′ Αναστασόπουλος), Μαξίμ (72′ Χατζής), Κουκάκης (57′ Στυλιανόπουλος), Περδικάκης.

Νέος Κισσαμικός (Γιώργος Μπονατάκης): Μαστοράκης, Ζαχαριάδης, Παπαδάκης Μ., Κουφογιαννάκης (46′ Παπαδάκης Κ.), Σημαντηράκης, Κομπογεννητάκης Ζαχ., Βασιλάκης, Κομπογεννητάκης Λ. (59′ Μπερντίος), Κουλούρης, Χατζηλιόντας, Λεβεντέλλης.