Διέλυσε τη Λάρισα ο Αστέρας και τη βάζει σε περιπέτειες

Super League 1 5 Απριλίου 2017, 19:29

Το διασυρμό γνώρισε στο AEL FC ARENA η Λάρισα στο ντεμπούτο του Αντρέ Πάους στην τεχνική ηγεσία χάνοντας με 4-1 από τον Αστέρα Τρίπολης!

Μάλιστα, αυτή η νίκη δίνει προβάδισμα για την παραμονή στους Αρκάδες που φτάνουν τους 26 βαθμούς, με τη Λάρισα να μπαίνει σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς παραμένει στους 24, τη στιγμή που Ηρακλής και Λεβαδειακός είναι στους 22.

Ένα φοβερό α’ ημίχρονο έγινε στη Λάρισα, όταν αυτό έκλεισε με σκορ 1-3 για τον Αστέρα, που βρέθηκε να προηγείται με 0-3 της ΑΕΛ! Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 και είχαν την ευκαιρία -πάντοτε στο α’ ημίχρονο- να κάνουν το 2-3, αλλά ο Ντοναρούμα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ναζλίδη, με τη μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι!

Συγκεκριμένα, τα πρώτα τρία γκολ για τον Αστέρα σημειώθηκαν στο 15’ με κεφαλιά του Μανιά, για ν’ ακολουθήσει το 0-2 στο 27′ όταν υποδείχτηκε πέναλτι για τον Αστέρα, με τον Ρέντζα να βρίσκει τον Φαρίνια και τον Μάσα να νικά τον Ξενοδόχοφ. Το 0-3 ήρθε αμέσως μετά, στο 30’, με το νέο γκολ του Μανιά και από εκεί και πέρα η Λάρισα μείωσε στο 33’ με κεφαλιά του Ναζλίδη. Δυστυχώς για τον ίδιο τον Ναζλίδη, το πέναλτι στο 38’ δεν κατέληξε στα δίχτυα και στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας “κράτησε” αυτό το 3-1, καταφέρνοντας κιόλας στο 91’ να φτάσει και σ’ ένα τέταρτο τέρμα, με τον Μανιά με πέναλτι να σημειώνει χατ τρικ.

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών).
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας) – Παρασίου (Ημαθίας).
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας).

Κίτρινες κάρτες: Καλτσά ς (12’), Μασαλέσα (21’), Ντοναρούμα (38’), Μάσα (69’),

Λάρισα (Αντρέ Πάους): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Φάρκας, Κόντορ, Μασαλέσα (81’ Ευμορφίδης), Φατιόν, Βαρέλα (54’ Αναστασόπουλος), Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς (75’ Καπός ).

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Μπέρτος, Tριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Φαρίνια (80’ λ.τρ. Κυριακόπουλος), Μάσα (90’+2’ Κώτσιρας), Ιωαννίδης (65’ Χαμντανί), Μανιάς.