Διακρίσεις του ΟΑ Σούδας στο παγκρήτιο πρωτάθλημα Ε3

Τένις | 21 Νοεμβρίου 2022, 12:08

Στο παγκρήτιο πρωτάθλημα που έλαβε χώρα στις εγκαταστάσεις του ΠΟ Ηρακλείου (19-20/11) συμμετείχε ο ΟΑ Σούδας, με διακρίσεις των αθλητών του.

Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Σούδας πήρε μέρος στις κατηγορίες Α12, Κ12, Α16, Κ16, και αθλητές του κατάφεραν να διακριθούν σε δύο από αυτές.

Ο Κωνσταντίνος Γεωργιάδης κατάφερε να πάρει την 1η θέση στην κατηγορία Α12, όπου με ένα bye και τρεις νίκες διαδοχικά επί των Χατζηδάκη Κ. του ΠΟ Ηρακλείου (4-0, 4-0) και των συναθλητών του στον ΟΑ Σούδας, Παπαγεωργίου Α. (4-1, 5-4(2)) και Μαρκαντωνάκη Π. (6-1, 6-3) έφτασε στον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Κληρονόμο Β. του συλλόγου Ηράκλειο ΟΑΑ τον οποίο και κέρδισε (7-6 (3), 6-1).

Στην ίδια κατηγορία, ο Πέτρος Μαρκαντωνάκης κατέκτησε την 3η θέση. Με ένα bye και δύο νίκες διαδοχικά επί των Δρακάκη Ο. (4-0, 4-1) και Καραγιαννάκη Ε. (4-1, 4-2) έφτασε στον ημιτελικό, όπου ηττήθηκε από τον συναθλητή του και νικητή της κατηγορίας Γεωργιάδη Κ. (1-6, 3-6). Ο Ανδρέας Παπαγεωργίου κατάφερε να μπει στην 8αδα της κατηγορίας.

Στην κατηγορία Κ16 η Βασιλική Κορωνάκη έλαβε την 2η θέση, φτάνοντας στον τελικό με ένα bye και τρεις νίκες διαδοχικά επί των Τζαγκαράκη Ε. της Τεν. Ακαδ. Κρήτης (4-0, 4-1), Λαμπράκη Ε. του Ηράκλειο ΟΑΑ (4-0, 4-2) και Λαγουδάκη Γ. της Τεν. Ακαδ. Κρήτης (6-0, 6-1). Εκεί αντιμετώπισε τη Ζαχαράκη Α. από την οποία ηττήθηκε δύσκολα στο τρίτο σετ (6-2, 2-6, 3-6).