Διακοπή στο Καυτανζόγλειο – Νίκες για δύο

Super League 2 12 Μαρτίου 2023, 17:11

Δεν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο στάδιο. Με εκτός έδρας νίκες προχώρησαν ο Διαγόρας και ο Ηρακλής Λάρισας, ισοπαλία για Αλμωπό Αριδαίας και Θεσπρωτό.

/Bella Pizza

Συνεχίσθηκε την Κυριακή με τέσσερις αναμετρήσεις στο πρόγραμμα η 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League 2. Από τις τέσσερις ολοκληρώθηκαν οι τρεις.

Στο Καυτανζόγλειο στάδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Απόλλωνα Λάρισας έπεφταν ο ένας μετά στον αγωνιστικό χώρο. Όταν πλέον απέμειναν μόλις έξι στο γήπεδο, στο 54ο λεπτό και χωρίς δυνατότητα αλλαγής λόγω ελλιπούς ρόστερ των φιλοξενούμενων, ο διαιτητής διέταξε την διακοπή του αγώνα, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ηρακλής ήταν μπροστά στο σκορ με το επιβλητικό 6-0. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας ο Ηρακλής Λάρισας πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Μακεδονικού, παρότι στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Εκτός έδρας νίκη και για τον Διαγόρα (2-0 στη Βέροια), ενώ το μόνο παιχνίδι της ημέρας στο οποίο δεν προέκυψε νικητής ήταν αυτό ανάμεσα στον Αλμωπό Αριδαίας και στον Θεσπρωτό (1-1). Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί (αγωνιστικά τουλάχιστον καθώς για το Καυτανζόγλειο θα αποφασίσει η διρογανώτρια αρχή) τη Δευτέρα με τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό να φιλοξενεί τη Νίκη Βόλου.

Αναλυτικά:

Super League 2 – 1ος όμιλος – 14η αγωνιστική

Παρασκευή 10 Μαρτίου
Παναθηναϊκός Β-ΠΑΟΚ Β 1-4
(16’ Ταβάρες / 3’ Μπράντονιτς, 7’ Πανίδης, 13’ Γκορντεζιάνι, 81’ Χατζηστραβός)

Ηρακλής-Απόλλων Λάρισας 6-0 (διακοπή)
(13′, 34′, 36′ Άλεξιτς, 18′, 42′ Γιουμπιτάνα, 29′ Τόμας)

Αλμωπός Αριδαίας-Θεσπρωτός 1-1
(53′ Παπαδόπουλος σουτ / 84′ πεν. Τσιμόπουλος)

Μακεδονικός-Ηρακλής Λάρισας 2-3
(10′ Σιατραβάνης, 40′ πεν. Τσουκάνης / 3′ Κέρι, 62′ Λούκας Γκαρασία, 81′ Τασιούλης)

15. Απόλλων Λάρισας (12) 4

*Στον Απόλλωνα Λάρισας αφαιρέθηκαν 6 βαθμοί έπειτα από απόφαση του Διαιτητικού Δικαστηρίου