Διαφήμιση το κρητικό ντέρμπι Γυναικών ΑΟΧ – Ν. Εργοτέλη

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 15 Ιανουαρίου 2023, 18:36

Nτέρμπι με τα όλα του στο γήπεδο Βαρυπέτρου. ΑΟ Χανιά και Νέες Εργοτέλη προσέφεραν ένα ματς διαφήμιση για το κρητικό και γυναικείο ποδόσφαιρο.

Το τελικό 3-3 σφράγισε της προσπάθειες των δύο ομάδων, σε ένα ματς που είχε τρομερό σασπένς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε ουσιαστικά λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′, με την Αληθινή Κουτσού να σκοράρει στο ντεμπούτο της το τελικό 3-3.

Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τον ΑΟΧ και κατάφερε στο πρώτο ημίωρο να προηγηθεί με 0-2. Η χανιώτικη ομάδα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε τη δική της αντεπίθεση.

Αρχικά, στο 47′ μετά από κόρνερ της Μελάκη, η Κασσωμένου με κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και έβαλε ξανά την ομάδα της στο ματς. Λίγο μετά στο 53′ οι φιλοξενούμενες έφτασαν ξανά στα δύο γκολ διαφορά (1-3), όμως η ομάδα του Γιάννη Τσικουδάκη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Η Νιαυραδάκη που είχε μπει αλλαγή, μείωσε εκ νέου σε 2-3 στο 75′ με ωραία ατομική ενέργεια. Μάλιστα λίγο μετά χτύπησε και αποχώρησε τραυματίας και έγινε αλλαγή στην αλλαγή.

Ακόμα κι έτσι όμως ο ΑΟΧ κατάφερε να πετύχει την ισοφάριση στο 88′ με την Αληθινή Κουτσού, που συνδύασε ντεμπούτο με γκολ και έδωσε έναν πολύ σημαντικό βαθμό (3-3).

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Κουτσού δέχτηκε μαρκάρισμα στην περιοχή για το οποίο διαμαρτύρονται από πλευράς ΑΟΧ, όπως και για ένα ακυρωθέν τέρμα της Νιαυραδάκη στο 0-2.

ΑΟ Χανιά (Γιάννης Τσικουδάκης): Στανίνου, Γιαννακάκη, Μελάκη, Δημισκίδου, Μακράκη (87′ Μαρινάκη), Τσικουδάκη, Καραντωνάκη, Κοτσίφη (27′ Νιαυραδάκη, 75′ λ.τρ Τζεμανάκη), Κουτσού, Κασσωμένου, Λαγογιάννη