Δεύτερη νίκη στον όμιλο τίτλου για τον Απόλλωνα

Αστέρας Μανολιόπουλου Απόλλων | 29 Ιανουαρίου 2017, 21:33

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Απόλλωνας έφτασε στο τέλος σε εμφατική νίκη απέναντι στον Αστέρα Μανολιόπουλου, κερδίζοντας στη Σούδα με 4-1 γα την 6η αγωνιστική του ομίλου τίτλου.

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πήρε προβάδισμα, με το γκολ του Καβρουλάκη στο 13’, που πήρε την απόκρουση του Μπραουδάκη σε σουτ που επιχείρησε ο Μαραντόν έξω από την περιοχή.

Στη συνέχεια ο Αστέρας έχασε δύο πολύ μεγάλες φάσεις σε τετ α τετ των Δημητρίου και Περράκη, καθώς και στις δύο περιτπώσεις ο Βροντάκης είπε… όχι στους επιθετικούς των φιλοξενούμενων. Ενδιάμεσα ο ρέφερι της αναμέτρησης Σινιοράκης αρνήθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε μέσα στην περιοχή πάνω στον Γανωτή, στον οποίο υπέδειξε τελικά την κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Τελικά, έγινε το 2-0 για τον Απόλλωνα στην εκπνοή του ημιχρόνου, σε ιδανική αντεπίθεση με τον Καβρουλάκη, να βγάζει πολύ ωραία τον Μαραντόν απέναντι από τον Μπραουδάκη τον οποίο πλάσαρε σωστά με το αριστερό.

Στο β΄ μέρος ο Αστέρας μπήκε πιο καλά και είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού και μείωσε στο 78’ σε 2-1 με το σουτ του Μαρκοδούνα, το οποίο κόντραρε πριν καταλήξει στα δίχτυα του Βροντάκη.

Με την είσοδο του Μποντούρι ο Απόλλων κατάφερε να φτάσει σε ακόμα δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα, στο 88’ με προσωπική ενέργεια και στις καθυστερήσεις με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σκοράρει με όμορφη λόμπα γα το τελικό 4-1 στο παιχνίδι.

Ο Απόλλων αφιερώνει τη νίκη που πέτυχε στον ποδοσφαιριστή της ομάδας Ανδρέας Μανιαδάκη για την απώλεια του πατέρα του.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Σαρικάκη-Μπραουδάκη

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Βροντάκης, Γεμισάϊ, Καραμπινάκης, Σεληνιωτάκης, Μαθιουδάκης, Μαρινάκης (67’ Μποντούρι), Πάτας (55’ Μαρκουλάκης), Μπαργιάμη, Ζιώγας, Μαραντόν (85′ Σοφούλης), Καβρουλάκης

Αστέρας Μαν. (Χρήστος Παπαδογιάννης): Μπραουδάκης, Παπούλιας, Τσιόλας, Κατσαρός, Χρυσός, Γανωτής, Λόγκο, Περράκης, Μαρκοδούνας, Τσιριβάκος, Δημητρίου (70’ Κουκουτσάκης)