Δεύτερη ήττα ο Ολυμπιακός στο Champions League

Πόλο 2 Μαρτίου 2021, 10:38

Την δεύτερη ήττα του γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Champions League, χάνοντας από την ιταλική Προ Ρέκκο με σκορ 14-8.

Το παιχνίδι διεξήχθη τη Δευτέρα το βράδυ, με τον Ολυμπιακό να ηττάται για δεύτερη φορά από την συγκεκριμένη ομάδα, την οποία αντιμετώπισε στην Οστια της Ρώμης.

Νέο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό ακολουθεί σήμερα (18:45) απέναντι στην Μαρσέιγ.

Ακολουθεί η ενημέρωση της ΚΟΕ για το πώς εξελίχθηκε το ματς.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα και υποχρεώθηκαν σε ευρεία ήττα από την Ρέκκο που θεωρείται όχι μόνο φαβορί για την πρόκριση στην τελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ (θα γίνει τον Ιούνιο στο Αννόβερο με την συμμετοχή οκτώ ομάδων) αλλά και μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Οι Ιταλοί είχαν διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκαν με 1-0 στο 8’ και με 5-3 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί διεύρυναν το προβάδισμα και βρέθηκαν να προηγούνται με 5 γκολ διαφορά (8-3). Ο Ολυμπιακός, με δυο γκολ του Αργυρόπουλου και ένα του Ντάουμπε μείωσε άμεσα σε 8-6, αλλά στο 24’ η Ρέκκο βρέθηκε προηγούμενη με 4 γκολ (10-6).

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Έλληνες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και υποτάχθηκαν με το τελικό σκορ να είναι 14-8.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 3-4, 3-5, 2-4. Σύνολο: 8-14.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 3, Σκουμπάκης, Γεννηδουνιάς, Αργυρόπουλος 3, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος.

Προ Ρέκκο (Γκάμπριελ Ερνάντες): Μπίγιατς, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 2, Φιλιόλι 1, Γιάνγκερ, Βελότο 3, Πρεσιούτι 1, Ετσενίκε 1, Ιβοβιτς, Χάλοκ, Αϊκάρντι 1, Λουόγκο 3, Νέγκρι