Δεν υπήρξε νικητής στο χανιώτικο ντέρμπι (pics)

Χανιά | 7 Μαΐου 2017, 18:39

Από έναν βαθμό πήραν ΑΟ Χανιά και Κισσαμικός (1-1) μετά τη μεταξύ τους "μονομαχία" στα Περιβόλια, για την 29η αγωνιστική της Football League, με το σκορ να διαμορφώνεται στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΑΟΧ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς και δημιούργησε κινδύνους στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά με τους Σταματή (6’) και Ρούνεϊ (9’) όμως να μην αξιοποιούν τις σέντρες του Αποστολόπουλου.

Όσο περνούσε η ώρα ο Κισσαμικός ανέβασε απόδοση κι έγινε πιο απειλητικός δημιουργώντας αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη καλή στιγμή για τους τυπικά φιλοξενούμενους ήταν στο 18’ με τον Μίλιτς, ενώ σπουδαία ευκαιρία για το 0-1 έχασε στο 28’ ο προωθημένος Παντελάκης. Στο 31’ ο Δαμιανάκης δεν επέτρεψε στον Μαρτίνεθ να στείλει την μπάλα προς την εστία, ενώ στο 41’ το φάουλ του Τιάγκο Σίλβα πέρασε για λίγο εκτός εστίας. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο το μακρινό σουτ του Σελινιωτάκη, που απέκρουσε σε κόρνερ ο Αθανασίου.

Ο Κισσαμικός μπήκε πιο καλά στο δεύτερο ημίχρονο κι αφού έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Στογιάνοφ (46’) έφτασε στο 0-1 στο 56’ σε φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΟΧ για φάουλ στον Φουρλάνο στο ξεκίνημα της φάσης. Στην αντεπίθεση που έβγαλε ο Κισσαμικός ο Αθανασίου αρνήθηκε το γκολ στον Στογιάνοφ, αλλά στην επαναφορά ο Μαρτίνεθ πλάσαρε σωστά σε κενή εστία. Ακολούθησαν οι διαμαρτυρίες κι από πλευράς παικτών του ΑΟΧ στους συναδέλφους τους του Κισσαμικού επειδή δεν έβγαλαν την μπάλα έξω, με τον Φουρλάνο στο έδαφος, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να δείχνουν χαρακτηριστικά ότι κάτι παρόμοιο έγινε στο πρώτο ημίχρονο και σε εκείνη τη φάση οι παίκτες του ΑΟΧ δεν είχαν βγάλει την μπάλα έξω με παίκτη του Κισσαμικού πεσμένο στον αγωνιστικό χώρο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Στογιάνοφ αδράνησε μόνος του μέσα στην περιοχή και δεν μπόρεσε να κάνει το 0-2, για να έρθει η αντίδραση του ΑΟΧ στην πρώτη επίσκεψή του στην περιοχή του Λαζαρίδη. Ο προερχόμενος από τον πάγκο Ντούμος πήρε τις κόντρες από Μπουγαΐδη, Κουρέλλα και με ιδανικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια δεν υπήρξαν άλλες καλές φάσεις μέχρι και το 89’ όταν ο Βαρούχας –που επέστρεψε μετά από αρκετό διάστημα απουσίας- “άδειασε” τον Μπουγαΐδη, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από την εστία.

Διαιτητής: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)-Αναστασάκης (Χανίων)
4ος διαιτητής: Μπερτάκης (Χανίων)

Κίτρινες κάρτες: Ηρακλής (17’), Κίκε (17’), Φουρλάνος (40’), Τουγλής (47’), Σταματής (52’), Σείνιωτάκης (60’), Ντούμος (69’), Μαρτίνεθ (85’), Μάντζης (87’), Τσερκέζος (90+2’)

ΑΟ Χανιά (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου (69’ λ.τρ. Λάσκαρης), Τουγλής (63’ Ντούμος), Ηρακλής, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος, Σταματής, Ρούνεϊ Εβά (59’ Βαρούχας).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Μπουγαΐδης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης (73’ λ.τρ. Γκούμας), Τιάγκο Σίλβα, Μαρτίνεθ, Κίκε (66’ Μάντζης), Μίλιτς (82’ Νικόλτσης), Στογιάνοφ.