Δεν “Χ”άνονται τέτοιες νίκες! 1-1 με Ηρακλή

Πλατανιάς | 7 Νοεμβρίου 2016, 22:32

Ο Πλατανιάς κυνήγησε μέχρι το 90ο λεπτό τη νίκη στο Καυτανζόγλειο απέναντι στον Ηρακλή, αλλά τελικώς γυρίζει με τον ένα βαθμό στα Χανιά. 1-1 το ματς που ήταν ανοικτό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων!

Το σημαντικό είναι ότι ο Πλατανιάς… επιτέλους σκόραρε, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε αυτό το γκολ που ήταν μάλιστα και… γκολάρα σε δημιουργία και εκτέλεση από τον Αποστολόπουλο να του χαρίσει τη νίκη. Μάλιστα η νίκη αγνοείται εδώ και καιρό, αλλά σε κάθε περίπτωση το Χ στο Καυτανζόγλειο είναι ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Πλατανιάς είχε μια πολύ καλή απόδοση σχεδόν σε όλο το ματς, με εξαίρεση ίσως να αποτελεί ένα 20λεπτο στο β’ μέρος όπου άλλωστε δέχτηκε και το γκολ της ισοφάρισης από τον Ηρακλή. Παρόλα αυτά οι ευκαιρίες του είναι πραγματικά… σημείο αναφοράς και άξιζε να είχε πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να “καθάριζε” την υπόθεση νίκη! Ο δε Γιακουμάκης είναι πραγματικά ο μοιραίος για τη χανιώτικη ομάδα με τις μεγάλες ευκαιρίες που χάνει.

Goal1

Το 0-1 σημειώθηκε στο 29′ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση για τον Πλατανιά, με τον Αποστολόπουλο να αλλάζει τη μπάλα με τον Γιακουμάκη, ο τελευταίος να γυρίζει ξανά για τον Αποστολόπουλο που με δυνατό βολέ άνοιξε το σκορ, ενώ το 1-1 διαμορφώθηκε στο 68′, όταν μετά από σέντρα του Σαραμαντά, ο Κυριακίδης ισοφάρισε με κεφαλιά για τον Ηρακλή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Σουτ από τον Μενδρινό η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό του Ηρακλή και καταλήγει κόρνερ.

13′ Σουτ από τον Μανούσο μέσα από την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ.

22′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Μενδρινό, η μπάλα περνάει από την άμυνα του Ηρακλή και φεύγει άουτ.

23′ Πάσα από τον Λεοζίνιο στον Μοντέιρο που σουτάρει με δύναμη πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σωτηρίου.

29′ (0-1) Εξαιρετική αντεπίθεση για τον Πλατανιά, με τον Αποστολόπουλο να αλλάζει τη μπάλα με τον Γιακουμάκη, ο τελευταίος γυρίζει ξανά για τον Αποστολόπουλο που με δυνατό βολέ ανοίγει το σκορ.

34′ Γύρισμα από τον δεν μπορεί κάποιος παίκτης του Πλατανιά να παρεμβληθεί και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

41′ Πέσιμο στην περιοχή του Ηρακλή για τον Γιακουμάκη μετά από μαρκάρισμα του Ζιαμπάρη, “παίζετε” η απόφαση του Σκουλά.

46′ Μεγάλη φάση για τον Πλατανιά με τον Γιακουμάκη να βρίσκεται απέναντι στον Περνίς ο οποίος αποκρούει σωτήρια για τον Ηρακλή.

53′ Σπουδαία επέμβαση από τον Σωτηρίου που απομακρύνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Ζιαμπάρη.

68′ (1-1) Σέντρα από τον Σαραμαντά, ο Κυριακίδης ισοφαρίζει με κεφαλιά για τον Ηρακλή.

71′ Απίστευτη φάση για τον Πλατανιά! Γύρισμα από τον Ντεβέσα για τον Γιακουμάκη που από κοντά δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

81′ Σέντρα-σουτ από τον Μανούσο, ο Περνίς διώχνει με γροθιές σε κόρνερ.

90+3′ Γύρισμα του Ντεβέσα για τον Γιακουμάκη, ο Ρούσσος προλαβαίνει τη μπάλα διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ!

Διαιτητής: Σκούλας (Σερρών)
Βοηθοί: Κελάζογλου (Χαλκιδικής) – Τσαμούρης (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Φλώτσιος (Βοιωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Μπαρτολίνι (26′), Κούρος (41′), Σαραμαντάς (58′), Ζιαμπάρης (66′) – Μπανανά (25′), Γιακουμάκης (26′), Βάντερσον (42′), Μανούσος (58′), Αποστολόπουλος (61′), Στάθης (88′)

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Περνίς, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Κούρος, Μοντέιρο (56′ Λάμπρου), Πασάς (46′ Ρούσσος), Λεοζίνιο (90′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Καρυπίδης, Μπανανά, Βάντερσον, Στανισάβλιεβιτς, Μουνάφο, Αποστολόπουλος (71′ Ντεβέσα), Μενδρινός (83′ Ντίνας), Μανούσος (90+1′ Κάργας), Γιακουμάκης